• شنبه ۱۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-3591-5
  • خبرنگار : 81115
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/تجمع تعدادی از مرغداران مقابل فرمانداری همدان/

افزایش 40 درصدی نرخ نهاده‌های دامی/اجرای طرح جمع‌آوری مرغ‌های زنده

امروز تعدادی از تولیدکنندگان مرغ شهرستان همدان در مقابل فرمانداری تجمع کردند.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، این مرغداران که به گفته خودشان ورشکسته بودند، در تجمعی با دست داشتن پلاکاردهایی نسبت به گرانی نهاده‌ها و پایین بودن قیمت مرغ اعتراض داشتند.

این مرغداران اعلام کردند «با توجه به بالا بودن قیمت نهاده‌های دامی و پایین بودن قیمت مرغ ما مرغداران در حال ورشکستگی هستیم»

روی برخی پلاکاردها شعارهایی نظیر «افزایش 50 درصدی هزینه‌ها + کاهش 30 درصد قیمت مرغ = ورشکستگی مرغدار»، «تولیدکننده و مصرف‌کننده هر دو قربانی سیاست: یک تولیدکننده ورشکسته» و «انبارهای پشتیبانی پر از ذرت و سویا، انبارهای مرغداری همه خالی: مرغداران ورشکسته» دیده می‌شد.در همین راستا مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام استان همدان در گفت‌وگو با ایسنا، با تأکید بر اینکه این شرکت به منظور حمایت از مرغداران توزیع مرغ را متوقف کرده است، اعلام کرد: قیمت نهاده‌ها به ویژه سویا تا 40 درصد افزایش قیمت داشته است.

نادر مؤمنی با بیان اینکه تغییر قیمت نهاده‌ها، نوسانات نرخ ارز و مشکلاتی که حمل‌ونقل بار داشت، دست به دست هم داده و به صنعت مرغداری آسیب وارد کرده است، اظهار کرد: شرکت پشتیبانی امور دام نهاده‌ها را براساس سهم و طبق قاعده توزیع کرده است.

وی با اشاره به اینکه سهمیه سویای خردادماه مرغداران هنوز به استان حمل نشده است، تصریح کرد: سهمیه سویا برای مرغداران استان 867 تن است که به علت مشکلات حمل‌ونقل به استان نرسیده است همچنین در ماه‌جاری 1100 تن سهمیه ذرت مرغداران استان است که طبق روال توزیع می‌شود.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام استان همدان با اشاره به افزایش 40 درصدی قیمت نهاده‌ها، یادآور شد: قیمت نهاده‌ها افزایش یافته و با توجه به اینکه قیمت مرغ در بازار پایین است، مرغداران متضرر شده‌اند.

وی با بیان اینکه به علت حمایت از بخش تولید توزیع مرغ منجمد متوقف شده است، تأکید کرد: قیمت مرغ در بازار 6600 تومان است که با توجه به افزایش قیمت نهاده‌ها این قیمت پایین است و مرغداران زیان می‌بینند.


معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاوزری استان همدان نیز در گفت‌وگو با ایسنا، با تأکید بر اینکه مشکلات مرغداران سراسری بوده و حل آن از توان استان‌ها خارج است، گفت: شرکت پیشتیبانی امور دام با تعاونی‌های شهرستان‌ها قراردادی منعقد کرده تا مرغ تولیدی مرغداران استان با قیمت 4800 تومان خریداری شود.

محمد نظرپور با اشاره با اینکه قیمت مرغ زنده در بازار 4100 تومان است، اظهار کرد: قیمت تمام شده تولید مرغ به علت بالا بودن قیمت نهاده‌ها بیش از این میزان است و برای کمک به تولیدکنندگان طرح جمع‌آوری مرغ‌های زنده در استان اجرا خواهد شد.

وی با بیان اینکه 70 درصد هزینه‌های هر مرغداری را نهاده‌ها تشکیل می‌دهد، اعلام کرد: مرغ‌های مازاد مصرف باید از سطح بازار جمع‌آوری شود.

نظرپور با تأکید بر اینکه از 30 ام اردیبهشت‌ماه امسال خرید تضمیمی مرغ در استان آغاز شده است، یادآور شد: در دو ماهه امسال 8129 تن مرغ تولید شده که از این میزان 100 تن ظرف 10 روز گذشته خریداری شده است.

وی با بیان اینکه مشکلات مطرح شده از سوی مرغداران جدید نیست و مسئولان می‌دانند و پیگیر رفع آن هستند، تصریح کرد: مشکلات یارانه قیمت نهاده‌ها و ارزانی قیمت مرغ از سوی تولیدکنندگان معترض مطرح شده که این موارد را قبلا رصد و پیگیری کرده و مسئولان استان و کشور بی‌خبر نیستند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان همدان گرانی قیمت ارز و قیمت جهانی نهاده‌ها را از دلایل افزایش قیمت نهاده‌ها دانست و افزود: قیمت نهاده‌ها 40 درصد افزایش داشته است که شامل ذرت و سویا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه شرکت پشتیبانی امور دام نهاده‌های مورد نیاز مرغداران را براساس توان تأمین و توزیع می‌کند، گفت: بیش از 13 هزار تن ذرت، سویا و جو در سه ماهه امسال توسط این شرکت توزیع شده اما این میزان 100 درصد نیاز تولیدکنندگان را تأمین نمی‌کند و شرکت پشتیبانی امور دام موظف است ذخیره استراتژیک داشته باشد.

نظرپور یادآور شد: بخشی از نارضایتی مرغداران به بحث حمل‌ونقل برمی‌گردد چرا که بیساری از آنها نهاده‌های مورد نیاز خود را تهیه کرده‌اند اما بارگیری نشده است.انتهای پیام

لینک های مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: