• یکشنبه ۱۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-4391-5
  • خبرنگار : 8112
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

کاهش 5.95 درصدی تلفات برق در همدان

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان گفت: طی چهار سال اخیر مقدار تلفات انرژی برق استان به میزان 5.95 درصد کاهش یافته که این مقدار معادل 211 هزار و 811 مگاوات ساعت صرفه‌جویی در انرژی است.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان و به نقل از روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان همدان، محمدمهدی شهیدی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای کاهش تلفات استان اظهار کرد: اقدامات انجام شده در این خصوص زمینه دو  دو بخش فنی و غیرفنی تقسیم می‌شود؛ اقدامات فنی آن دسته از اقدامات عملی است که در راستای اصلاح و بهبود شبکه در راستای کاهش تلفات انجام می‌گیرد که شامل سه بخش اقدامات صورت گرفته برای اصلاح ساختار شبكه، كنترل و اصلاح لوازم اندازه‌گيري مشتركين و سایر اقدامات است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای اصلاح ساختار شبكه افزود: كاهش شعاع تغذيه فيدرهاي 20 كيلوولت، حذف و كاهش شعاع تغذيه پست‌هاي توزيع با استفاده از ترانسفورماتور هاي كم تلفات و كوچك، جايگزيني كابل خودنگهدار با سیم شبكه هوايي و توسعه استفاده از كابل خودنگهدار از جمله این اقدامات است.

شهیدی ادامه داد: همچنین استفاده از كابل زميني به جاي شبكه هوايي، اصلاح سطح مقطع شبكه‌های فشار ضعيف و فشار متوسط كنترل و اصلاح ولتاژ انتهاي فيدر نیز از دیگر اقدامات اجرایی در بخش اصلاح ساختار شبکه است.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه كنترل و اصلاح لوازم اندازه‌گيري مشتركين نیز واگذاري انشعابات به مشتركين به صورت ولتاژ اوليه، نصب كنتورهاي مشتركين روي پايه يا استفاده از تابلو تجميع(خارج از دسترس مشترک)، تعويض و جايگزيني كنتورهاي معيوب، تست و بازرسي کنتورها و نصب كنتور براي تمام مصرف‌كنندگان فاقد كنتور انجام شده است.

به گفته شهیدی، انتخاب و جايگزيني CT متناسب با مصرف مشترك، نصب كنتورهاي مرجع قابل قرائت از راه دور در خروجي پستهاي توزيع، نصب كنتورهاي AMI با اولويت مشتركين با تراكم بار بالا و ديماندي، تبديل يا جمع‌آوري برق‌هاي غيرمجاز، نصب کنتور مرجع در مجتمع‌های تجاری و مسکونی و نقاط آلوده به برق غیرمجاز از فعالیت‌های اجرایی برای کنترل و اصلاح لوازم اندازه‌گیری به‌شمار می‌رود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان اظهار کرد: پیگیری جذب سرمایه‌گذار و نصب مولدهای تجديدپذير با ظرفيت كم در محل مصرف، كنترل و اصلاح توان راكتيو شبكه با نصب خازن و اصلاح اتصالات سست نیز از دیگر اقدامات در راستای کاهش تلفات بوده است.

وی با اشاره به اقدامات غیرفنی گفت: اقدامات غیرفنی شامل پیگیری‌های صورت گرفته در مورد برق‌های غیرمجاز، قرائت به موقع کنتورها و ساماندهی و کنترل وضعیت قرائت است که به طور مستقیم در تلفات شرکت موثر است.

شهیدی اضافه کرد: جلسه با مأموران قرائت در واحدهای اجرایی به طور مستمر، تشکیل کمیته‌های کاهش تلفات در واحدهای اجرایی و پیگیری کاهش تلفات، تعویض کنتورهای معیوب و تبدیل انشعابات غیرمجاز به مجاز از جمله اقدامات غیرفنی انجام شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان یادآور شد: محاسبه و تحلیل انرژی تحویلی، فروخته شده و تلفات انرژی به صورت مستمر و ابلاغ و انعکاس نتایج به مسئولان و واحدهای ذیربط برای اطلاع، کنترل مستمر روند پیشرفت فیزیکی طرح‌های کاهش تلفات و پیگیری تصویب طرح‌های کاهش تلفات از سوی دستگاه های بالادستی نیز از دیگر اقدامات بوده است.

وی با بیان اینکه با توجه به اقدامات انجام شده در سطح استان میزان تلفات انرژی را از 16.7 درصد در سال 91 به 10.49 درصد در سال 96 کاهش دهیم، گفت: در طول مدت چهار سال اخیر مقدار تلفات به میزان 5.95 درصد کاهش یافته که این مقدار معادل 211 هزار و 811 مگاوات ساعت صرفه‌جویی در انرژی است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: