• دوشنبه ۱۴ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۹
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 973-6797-5
  • خبرنگار : 8118
  • منبع خبر : گزارش

ایسنا گزارش می دهد؛

ترویج فرهنگ کارآفرینی با آموزش های مهارتی فنی و حرفه ای

امروزه ترویج و گسترش فرهنگ کارآفرینی در فضای اقتصادی کشور دارای اهمیت ویژه ای بوده و این وظیفه مهم می تواند از طریق ارائه آموزش های متنوع و متناسب با بازارکار منطقه توسط مراکز فنی و حرفه ای انجام گیرد.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، مراکز فنی و حرفه ای در جهت دهی کارآفرینان و افراد دارای استعداد کارآفرینی به سوی کارهای مولد و زودبازده و فعالیتهای اقتصادی مورد نیاز جامعه نقش موثری دارند و آموزش ها و انتقال فن و حرفه و مهارت به فراگیران توسط  این مراکز می تواند فرد را برای احراز شغل، حرفه و کسب و کار آماده کرده، یا کارآیی و توانایی وی را در انجام آن افزایش دهد.

فنی حرفه ای شهرستان اسدآباد شامل مراکز فنی و حرفه ای خواهران، برادران و مرکز تخصصی متالوژی یکی از جمله مراکز آموزشی در سطح استان بوده که در رشته های مهارتی مختلفی ارائه خدمات آموزشی به کارآموزان را برعهده دارد و در این راستا با آموزش های مهارتی لازم بسیاری از کارآموزان ضمن گذراندن دوره های آموزشی مورد علاقه خود و اخذ مدرک جذب بازار کار شده اند.

طی بازدید فرماندار شهرستان اسدآباد از مراکز فنی و حرفه ای خواهران، برادران و نیز مرکز تخصصی متالوژی شهرستان در گفت و گو با ایسنا، منطقه همدان، اظهار کرد: مراکز فنی و حرفه ای شهرستان اسدآباد خوشبختانه دارای کارگاه های متعدد و مناسبی در راستای ارائه آموزش های مهارتی مختلف به کارآموزان بوده که اکثریت این کارگاه های آموزشی فعال هستند و فرصت مناسبی را برای کارآموزان در راستای حرفه آموزشی فراهم کرده اند.

کریم حمیدوند افزود: جوانان، سرپرست خانوارها و حتی فارغ التحصیلان دانشگاه ها می توانند باشرکت در دوره های آموزشی فنی و حرفه ای جذب بازار کار شده و این مراکز اشتغال پایدار و مناسبی را برای آنان رقم بزنند.

وی با بیان اینکه دولت تسهیلات خوبی را برای اشتغال در نظر گرفته است، تصریح کرد: تسهیلات خوبی در بحث های مختلف اشتغال وجود دارد که کارآموزان با گذراندن این دوره های آموزشی در رشته مورد علاقه خود و اخذ مدرک می توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

حمیدوند با اشاره به اینکه نیمی از جمعیت شهرستان اسدآباد در روستاها و نیمی دیگر در شهر ساکن هستند و بیشترین بیکاران جمعیت شهری را تشکیل داده است، خاطرنشان کرد: یکی از بهترین راهکارهای ایجاد اشتغال برای بیکاران شرکت این افراد در این کارگاه های آموزشی فنی و حرفه ای است.

فرماندار با بیان اینکه برخی از کارگاه های فنی و حرفه ای اسدآباد منحصر به رشته های کشاورزی هستند، اضافه کرد: پرورش قارچ و گلخانه از جمله رشته های کشاورزی مرکز فنی و حرفه ای شهرستان بوده که فعلا غیر فعال بوده و در این بازدید قول مساعد دادیم در صورت ارائه طرح در حد وسع از اعتبارات سالجاری برای گلخانه های فنی و حرفه ای شهرستان برای فعال شدن اعتبار در نظر گرفته شود.

حمیدوند همچنین با اشاره به رشته های آموزش مهارتی مرکز فنی و حرفه ای خواهران اظهار کرد: ایجاد و برپایی بازارچه ها در ورودی و خروجی شهر در مناسبت های مختلف برای عرضه و فروش تولیدات بانوان کارآموز فنی و حرفه ای به مسافران می تواند در درآمدرایی بانوان و بازاریابی کالاهای تولیدی آنان از نقش موثری برخوردار باشد.
 
حمیدوند همچنین افزود: باید مرکز فنی و حرفه ای به ویژه مرکز فنی و حرفه ای خواهران در صورت برگزاری نمایشگاه های مختلف در سطح کشور حضور فعالی داشته و با عرضه تولیدات کارآموزان بازار مناسبی را برای تولیدات بانوان فراهم کند و در راستای بازاریابی از هزینه کردن نهراسد.

فرماندار با بیان اینکه مهارت موجب ایجاد اشتغال است، اظهار کرد: متاسفانه جوانان امروز بدون هیچ مهارتی جویای کار و شغل هستند که این امر غیرممکن خواهد بود.

وی استفاده از آموزش فنی و حرفه ای در راستای مهارت آموزی را یکی از بهترین راهکارهای مناسب برای جذب بازارکار شدن جوانان دانست و افزود: بازدید دانش آموزان از فنی و حرفه ای تنها نباید به هفته مشاغل منحصر شود بلکه باید آموزش و پرورش و والدین، جوانان و نوجوان را به سمت آموزش و مهارت آموزی سوق داده و تشویق کنند.

سرپرست فنی و حرفه ای  اسدآباد هم گفت: در حال حاضر مراکز فنی و حرفه ای خواهران، برادران و مرکز تخصصی متالوژی شهرستان دارای 50 رشته آموزش مهارتی و 200 رشته غیر مرتبط آزاد برای ارائه به کارآموزان اسدآبادی است.

محمودرضا خزائی فر با اشاره به 2500 متر گلخانه در مراکز فنی و حرفه ای شهرستان، خاطرنشان کرد: به زودی گلخانه قارچ فنی و حرفه ای شهرستان اسدآباد به بهره برداری خواهد رسید.

سرپرست فنی و حرفه ای اسدآباد اظهار کرد: افتتاح گلخانه قارچ فنی و حرفه ای خواهران باهدف تولیدی محور بوده و در این راستا این گلخانه به یکی از افراد متقاضی برای تولید و آموزش به کارآموزان با ظرفیت 30 نفر واگذار خواهد شد که ضمن تولید و آموزش موجب درآمدزایی و اشتغال باشد.

خزائی فر یادآور شد: در حال حاضر از 3 گلخانه مراکز فنی و حرفه ای شهرستان، گلخانه مرکز فنی و حرفه ای برادران فعال بوده و با بخش خصوصی برای تولید گل قرارداد بسته شده است.

وی به روز رسانی رشته های آموزشی فنی و حرفه ای را در ایجاد اشتغال و جذب بازار کار، کارآموزان موثر دانست و اضافه کرد: در حال حاضر با توجه به اشباع شدن تعداد معدودی از رشته های آموزشی فنی و حرفه ای شهرستان، به روز رسانی این رشته ها در اولویت برنامه فنی و  حرفه ای شهرستان قرار دارد.

این فرد مسئول گفت: هم اکنون رشته های الکترونیک، برق ساختمان و صنعتی، پی ال سی، مکانیک برق خودرو، لوازم خانگی، جوشکاری، کشاورزی و ریخته گری از جمله رشته های آموزش مهارتی در حال ارائه به کارآموزان در مرکز فنی و حرفه ای برادران و مرکز تخصصی متالوژی این شهرستان است.

خزائی فر  در ادامه خاطرنشان کرد: سال گذشته 215 هزار و 730 نفر ساعت آموزش مهارتی در مراکز ثابت فنی و حرفه ای، پادگان ها،جوامع روستایی و عشایر،بخش شعب شهری، صنایع، اتحادیه واصناف، کاهش آسیب های اجتماعی، آموزش محیط کار واقعی و آموزش در جوار دانشگاهی به کارآموزان اسدآبادی توسط فنی و حرفه ای شهرستان ارائه شده است.

وی با اشاره به اینکه 75 درصد آموزش های فنی و حرفه ای شهرستان سال گذشته مشتری مدار و دوره های سفارش محور بوده اند، تصریح کرد: طی سال گذشته  1500 نفر ساعت طرح کارورزی فارغ التحصیلان  دانشگاهی و 70 نفر آموزش در محیط کار واقعی توسط فنی و حرفه ای شهرستان انجام گرفته است.

خزائی فر در ادامه در رابطه با مرکز تخصصی متالوژی فنی و حرفه ای اسدآباد گفت: طی قرارداد 3 ساله با آموزش و پرورش شهرستان از اول مهرماه سالجاری با آموزش دانش آموزان پایه دوم و سوم متوسطه در رشته های ریخته گری و ذوب و... در مرکز متالوژی این مرکز فعالانه تر وارد عرصه آموزش کارآموزان خواهد شد.

سرپرست فنی وحرفه ای اسدآباد تصریح کرد: در حال حاضر سرانه آموزشی فنی و حرفه ای شهرستان اسدآباد به نسبت جمعیت 107 هزار نفری شهرستان دروضعیت بسیار مطلوبی قرار دارد.

خزائی فر خاطرنشان کرد: خیاطی، چرم، نقاشی روی سفال، قالیبافی و ... نیز از جمله رشته هایی است که در مرکز فنی و حرفه ای خواهران شهرستان در حال آموزش به کارآموزان خواهر بوده وبانوان اسدآبادی به ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی در این کارگاه های آموزشی حضور دارند.

در پایان اینکه از آنجایی که موضوع بیکاری یکی از مهمترین مسائل و مشکلات کشور است و با توجه به اینکه یکی از دلایل بیکاری در کشور فقدان مهارت های مورد نیاز بازار کار از سوی جویندگان کار بوده، انتظار می رود سازمان آموزش فنی و حرفه ای با ارائه آموزش های مهارتی بتواند نقش بسزایی در کاهش میزان بیکاری وایجاد کارآفرینی ایفا کند چرا که آموزش های فنی و حرفه ای نقش مهمی در تشکیل سرمایه انسانی از طریق تربیت نیروهای ماهر 
مورد نیاز بازارکار دارد.

تهیه از: شهره اکبری، خبرنگار ایسنا، منطقه همدان

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: