• یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-5390-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : گفتگو

مدیرکل انتقال خون استان همدان مطرح کرد

لزوم اهدای خون اهداکنندگان مستمر در ماه رمضان

مدیرکل انتقال خون استان همدان با اشاره به اینکه پلاکت بیش از سه تا 5 روز قابل ذخیره‌سازی نیست، گفت: از اهداکنندگان مستمر می‌خواهیم یکی از سه نوبت اهدای خون سالانه خود را به ماه رمضان اختصاص دهند چرا که در این ماه آمار مراجعه‌کنندگان کاهش می‌یابد.

دکتر افشین محمدی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، تصریح کرد: سازمان انتقال خون کشور هر ساله در ماه مبارک رمضان با مشکل کمبود پلاکت خون مواجه می‌شود چرا که اهداکنندگان به علت ترس از ضعف بدنی در این ماه کمتر برای اهدای خون مراجعه می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه مشکل کمبود خون در استان نداریم، افزود: پیش از آغاز ماه مبارک رمضان می‌توان طرحی برای دریافت خون از اهداکنندگان اجرا کرد چرا که خون تا 35 روز قابلیت نگهداری دارد اما با توجه به عمر کوتاه پلاکت نمی‌توان آن را پیش از ماه رمضان دریافت و برای یک ماه مصرف کرد.

محمدی یادآور شد: آمار ذخیره‌سازی پلاکت بر اساس نیاز بیمارستان‌ها اعلام می‌شود و در صورت کمبود پلاکت از لیست‌های اضطراری اهداکنندگان مستمر استفاده می‌کنیم اما در سالجاری فراخوان عمومی اهدای خون نداشته‌ایم.

وی تأکید کرد: در ماه مبارک رمضان سازمان اهدای خون شیفت کاری بعدازظهر خود را تعطیل کرد و در ساعت 20:30 تا 23 شیفت جایگزین خواهد داشت تا روزه‌داران همکاری بیشتری داشته باشند.

محمدی با بیان اینکه شب‌های قدر 451 نفر اهداکننده برای اهدای خون مراجعه کرده‌اند، یادآور شد: از مجموع این افراد، 334 نفر شرایط لازم برای اهدای خون را داشتند.

مدیرکل انتقال خون استان همدان در پایان گفت: در شب‌های قدر و در سایر ایام سال، حدود 67 درصد مراجعه‌کنندگان برای اهدای خون اهداکننده مستمر بوده‌اند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: