• دوشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-1693-5
  • خبرنگار : 8112
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا:

اخلاق‌مداری در کنار تخصص لازمه آموزش و تربیت است

رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا گفت: اخلاق‌مداری در کنار تخصص لازمه آموزش و تربیت است چرا که معلمی و آموزش بدون اخلاق و مؤلفه‌های آن به‌کار نمی‌آید.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، دکتر یعقوب محمدی‌فر در آئین افتتاحیه طرح ضیافت اندیشه اساتید دانشگاه بوعلی‌سینا، اظهار کرد: در سنوات قبل همه ما مشاهده کرده‌ایم که دوره‌های آموزشی متعددی در دانشکده‌ها و‌ گروه‌های آموزشی مختلف برگزار شده و ممکن است کم و بیش نتایجی را داشته باشد اما نکته مهم این است که چه دستاوردی برای اساتید و دانشجویان داشته است.

وی خاطرنشان کرد: در حقیقت ما نتوانسته‌ایم به اهداف آموزش دست پیدا کنیم چراکه در حال حاضر در بیشتر موارد، آموزش صرف مسأله آموزش، بعضا بدون یادگیری است و در آموزش خود فقط نکاتی را منتقل می‌کنیم تا فرد صرفا از عنوانی مانند کنکور عبور کند.

محمدی‌فر تأکید کرد: آموزش و معلمی دارای ظرایفی بوده و مهم است که ما به عنوان یک معلم اول خود این اصول را رعایت کنیم سپس به دیگران متذکر شویم که برای مثال یکی از این ظرایف نظم و رعایت وقت است، اگر استاد خود منظم و وقت‌شناس باشد، قطعا دانشجویانی با همین ویژگی هم تربیت می‌کند.

وی اضافه کرد: از دیگر موارد این ظرایف، تعهد و تخصص است، به یاد داشته باشیم که نوعا ما افرادی را به عنوان مهندس، پزشک و تکنیسین تربیت می‌کنیم که نه تعهد دارند و نه تخصص به طوریکه ساختمان‌های با ایمنی و کیفیت پایین می‌سازند و ممکن است در وقایعی همچون زلزله، فاجعه بیافریند.

رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا در ادامه تصریح کرد: اخلاق‌مداری در کنار تخصص لازمه آموزش و تربیت است چرا که معلمی و آموزش بدون اخلاق و مؤلفه‌های آن به‌کار نمی‌آید.

وی افزود: طبق استانداردهای بین‌المللی، اساتید قبل از اینکه وارد چرخه آموزش شوند، باید یکسری اصول را فراگیرند و با نکات و ظرایف تعلیم و تربیت آشنا شوند، تا وقتی به عنوان یک معلم وارد کلاس درس می‌شوند، مؤثر باشند.

محمدی‌فر همچنین با اشاره به تأثیرگذاری طرح ضیافت اندیشه در دانش اساتید بیان کرد: مباحث در کلاس‌ها باید دوطرفه باشد و استاد کلاس به همراه اعضای هیئت علمی باهم پیرامون موضوعات بحث و تبادل‌نظر کنند تا مطلب روشن شود.

وی همچنین ضمن پیشنهاد برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در بین اساتید یادآور شد: برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در بین اساتید بسیار مفید است چراکه شبهات و سوالات خود اساتید جواب داده می‌شود و اگر مشابه همین سوال در کلاس‌های دانشجویان مطرح شود، اساتید خود پاسخگوی شبهات خواهند بود.

رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا تأکید کرد: لازم است اساتید عرق به کشور و موطن را به جوانان و دانشجویان بیاموزند و از جوانمردی‌ها و مثال‌های بارز تاریخ پرافتخار ایران برای آنان نقل کنند تا این فرهنگ نسل به نسل منتقل شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: