• دوشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-6390-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان همدان خبر داد

تأکید بر فعال‌تر کردن و گسترش سازمان‌های مردم‌نهاد در بحث مبارزه با موادمخدر

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان همدان گفت: عدم آگاهی و ضعف اطلاع‌رسانی یکی از مهمترین علل اعتیاد در جامعه بوده و در این امر عزم ملی را باید سرلوحه مقابله با این معضل خانمانسوز قرار داد.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، سیدرسول حسینی دوشنبه ۲۱ خرداد در جلسه تخصصی کمیته توسعه مشارکت‌های مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان همدان، با بیان اینکه کمیته مشارکت‌های مردمی علاوه بر یک کمیته تخصصی یکی از اساسی‌ترین کمیته‌ها برای جلب مشارکت‌های مردمی است، افزود: ساماندهی و سطح‌بندی نشدن سمن‌ها و عدم ارتباط سازمان‌های اجرایی با سازمان‌های مردم‌نهاد از مشکلات اساسی سمن‌ها در استان است.

وی با اشاره به اینکه مسأله موادمخدر روز به روز پیچیده‌تر می‌شود و منشأ بسیاری از مسائل اجتماعی دیگر است، ادامه داد: با ورود مردم در زمینه امر مبارزه با موادمخدر می‌توانیم شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی ناشی از آن باشیم.

حسینی با تأکید بر فعال‌تر کردن و گسترش سازمان‌های مردم‌نهاد در بحث مبارزه با موادمخدر گفت: عدم آگاهی و ضعف اطلاع‌رسانی یکی از مهمترین علل اعتیاد در جامعه بوده و در این امر عزم ملی را باید سرلوحه مقابله به این معضل خانمانسوز قرار داد.

وی با تأکید بر اینکه بحث مبارزه با موادمخدر یک عزم ملی را در جامعه می‌طلبد و دستگاه‌های اجرایی به تنهایی نمی‌توانند گره از این مشکل و دغدغه باز کنند، تصریح کرد: باید بیش از گذشته نسبت به آگاه‌سازی خانواده‌ها و عزم ملی و اطلاع‌رسانی جامعه به ویژه قشر جوان و دانشجویان و نیز کار فرهنگی اقدام شود چرا که امروز نوع مصرف موادمخدر تغییر کرده و حد و مرز و خاکریز و شهری و روستایی نمی‌شناسد.

حسینی با بیان اینکه در مجموع 50 میلیون تومان در اختیار سمن‌های استان قرار گرفته است، تصریح کرد: از مجموع این اعتبارات به تفکیک 17 میلیون تومان در اختیار کمپ‌های ترک اعتیاد و 33 میلیون تومان اعتبار در اختیار سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه فرهنگی و پیشگیری استان همدان قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه توزیع اعتبارات به سازمان‌های مردم‌نهاد بسیار کم و ناچیز است اما سعی شده به صورت مساوی این کار انجام شود، خاطرنشان کرد: ارتباط بین دستگاه های اداری و سازمان‌های مردم‌نهاد کم است و مطالبه‌گری سازمان‌های مردم‌نهاد باید علمی و مبتنی بر رفاقت باشد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان همدان با اشاره به اینکه با کلاف سردرگم در بحث مواد مخدر روبرو هستیم و 91 درصد مردم جامعه اعتیاد را دغدغه اصلی جامعه می‌دانند، افزود: در تلاشیم سن اعتیاد را یک‌سال بالا ببریم و در این راستا جهادکشاورزی برای نخستین‌بار در کشور از کشت شاه‌دانه و خشخاش ممانعت می‌کند.

وی با بیان اینکه از ظرفیت خیرین می‌توان در راستای حمایت و اشتغالزایی بهبودیافتگان بهره برد، اظهار کرد: متأسفانه طرح‌های منطقه‌ای و ملی در همدان اجرا نشده است و در جذب و شناسایی خیرین استان در کشور مطرح نیستیم.

حسینی با اشاره به سالروز جهانی و هفته مبارزه با موادمخدر یادآور شد: در این زمینه ضمن برگزاری جلسات متعدد، شاهد اجرای ۴۰۰ برنامه مختلف از سوی ادارات و سازمان‌های استانی از جمله همایش‌ها، جشنواره‌ها، ایراد سخنرانی در خطبه‌های نمازجمعه، مسابقات ورزشی با شعار علیه اعتیاد، برپایی چادرهای مشاوره، توزیع بسته‌های آموزشی، بخش برنامه‌های مختلف آموزشی از طریق صدا و سیمای استان باشیم.

نماینده سازمان های مردم نهاد استان همدان نیز گفت: درحال حاضر در حوزه فرهنگی و پبشگیری از اعتیاد ۲۹ سازمان مردم نهاد در همدان فعال است.

محمدرضا غلامی با بیان اینکه هفته مبارزه با مواد مخدر فرصتی برای تعامل و ارتباط بیشتر سازمان‌های مردم‌نهاد و دستگاه‌های اجرایی است، افزود: متأسفانه دستگاه‌های اجرایی به سازمان‌های مردم‌نهاد باور عملی ندارند.

وی با بیان اینکه نگاه مادی به سازمان‌های مردم‌نهاد کار این سازمان‌ها را زیر سوال می‌برد، ادامه داد: در حال حاضر در حوزه فرهنگی و پیشگیری از اعتیاد 29 سازمان مردم‌نهاد در همدان فعال است.

نماینده سازمان‌های مردم‌نهاد استان همدان با اشاره به اینکه عمده طرح‌های سمن‌ها خلاقانه و مردمی است، اضافه کرد: وجود سازمان‌های مردم‌نهاد فرصت و ابزار خوبی است که می‌تواند حوزه مردمی را تقویت کند.

غلامی با اشاره به برگزاری 39 عنوان برنامه خلاقانه توسط سازمان‌های مردم‌نهاد در طول سال گفت: همدان توانسته به عنوان نخستین استان کشور نخستین کمیسیون تخصصی آسیب‌های اجتماعی را تشکیل دهد.

وی با بیان اینکه باید طرح‌های ملی بزرگ به سازمان‌های مردم‌نهاد برای اجرا ارائه شود، اظهار کرد: بیان دغدغه‌ها در حوزه اعتیاد و نقد از مسئولان می‌تواند راهگشای فعالیت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد باشد چراکه سمن‌ها نیاز به مکانی برای هم‌افزایی و اعتماد بیشتر از سوی دستگاه‌های اجرایی دارند.

وی با بیان اینکه سمن‌ها یکی از ارکان دموکراسی هستند، گفت :سازمان‌های مردم نهاد به تنهایی نمی‌توانند در برابر گسترش روزافزون آسیب‌هایی چون مواد مخدر که عوارض فردی و اجتماعی آن گریبانگیر بسیاری از خانواده‌ها شده، گره‌گشا باشند بلکه تعامل، همراهی فکری و مطالبه‌گرانه آنها از مسئولان می‌تواند سدی در برابر این بلای خانمانسوز ایجاد کند.

غلامی بیان کرد: اکنون که دور جدیدی از فعالیت‌های سازمان‌های مردم نهاد استان در قالب مجمع استانی و کمیسیون‌های زیرمجموعه آغاز شده، باید سمن‌ها علاوه بر آسیب‌شناسی کارکردهای خود به بررسی روش و ایده‌های جدید برای ارتقاء سطح اثربخشی خود بپردازند.

مشاور نماینده سازمان‌های مردم‌نهاد در هیئت نظارت نیز گفت: برای نخستین‌بار استان همدان در کشور توانسته در تهیه بانک اطلاعاتی جامع سمن‌ها ورود پیدا کند.

علی نوری افزود: در حوزه توانمندسازی سازمان‌های مردم‌نهاد برگزاری کارگاه پیشگیری از موادمخدر، پیشگیری از وقوع جرم با هدف تشکیل ‌دیده‌بان‌ها، ناامن‌سازی تولید موادمخدر برای بهبودیافتگان و... انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: باید سازمان‌های مردم‌نهاد به موضوع آسیب‌های اجتماعی موجود در جامعه با دیدگاه اجتماعی نگاه کنند و با استقبال از طرح‌های سازمان‌های مردم‌نهاد بستری برای مشارکت همگانی مردم در کاهش آسیب‌های اجتماعی فراهم شود.

وی نبود تعامل راهبردی با نخبگان، کمرنگ بودن بحث پژوهش در سمن‌های فعال در حوزه اعتیاد، استفاده نکردن از ابزار هنر و رسانه‌ها، نبود تعامل درون‌گروهی در بین سمن‌ها و نداشتن برنامه مدون و چشم‌انداز روشن را از ضعف‌ها و مشکلات پیش‌روی برخی سمن‌ها در استان دانست.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: