• پنجشنبه ۲۴ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-7490-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

استاندار همدان:

فرمانداران و دستگاه ها در شناسایی زمین های بیشتر برای بازآفرینی همکاری کنند

استاندار همدان با تاکید بر لزوم همکاری همه فرمانداران و دستگاههای اجرایی در طرح بازآفرینی پایدار شهری گفت: در زمینه شناسایی زمین های بیشتر به منظور بازآفرینی با ستاد بازآفرینی و اداره کل راه و شهرسازی همکاری بیشتری داشته باشید.

به گزارش ایسنا منطقه همدان، محمدناصر نیک بخت در جلسه ستاد بازآفرینی پایدار شهری استان که امروز در سالن شهدای استانداری همدان برگزار شد، اظهارکرد: با شروع سفرهای تابستانی و تقارن با همدان، پایتخت کشورهای آسیایی در سال 2018 لازم است سایر دستگاهها و نهادهای دولتی با ستاد سفر و معاون عمرانی استان همکاری و تعامل لازم را داشته باشند.

وی با بیان اینکه اقدامات صورت گرفته در استان در حوزه بازآفرینی بسیار خوب و مثبت بوده است، افزود: فرمانداران و سایر نهادها و دستگاههای اجرایی درباره شناسایی زمین های بیشتر به منظور بازآفرینی با اداره کل راه و شهرسازی همکاری بیشتری داشته باشند.

نیک بخت با اشاره به اعتباری که در سالهای 94 تا 97 به مقوله بازآفرینی پایدار شهری استان همدان اختصاص یافته است، گفت: این اعتبارات 520 میلیارد تومان بوده و با توجه به اینکه این تسهیلات در بازه زمانی سالهای 83تا93 920 میلیون تومان بوده، نشان دهنده این مطلب است که تاکنون اقدامات خوبی در این استان صورت گرفته است.

استاندار ادامه داد: دولت با هدف ایجاد عدالت اجتماعی اقدام به اجرای چنین قانونی کرده و اینکه افرادی در منازلی ساکن باشند که هر لحظه امکان تخریب آن وجود دارد و عده ای دیگر در منازل مسکونی امن سکونت داشته باشند از عدالت اجتماعی به دور است.

نیک بخت با تاکید بر توجه خاص رئیس جمهور نسبت به اجرای طرح بازآفرینی پایدار شهری افزود: تمام دستگاههای اجرایی باید براساس آئین نامه های اجرای ابلاغ شده اقدام کنند و با ستاد بازآفرینی همکاری و تعامل بیش از پیش داشته باشند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان نیز با ارائه گزارشی از عملکرد ستاد بازآفرینی استان بیان کرد: تاکنون حدود 57 میلیارد تومان توسط راه و شهرسازی برای پروژه های بازآفرینی هزینه شده است.

فرهاد فرزانه در ادامه بیان کرد: در آئین نامه ای مشتمل بر 21 ماده نحوه عملکرد و برخورد با کلیه مشکلات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی مناطق مطرح شده و براساس آن 30 درصد از هزینه ها بر عهده شهرداری ها و 70 درصد برعهده دولت و سایر ارگانهای اجرایی محول شده است.

وی با اشاره به برخی سیاست های تشویقی این طرح اظهار کرد: تخفیف 15 درصدی به مسکن اولی ها و اختصاص 3 درصد عوارض صدور پروانه برای محدوده های بازآفرینی، احداث انشعابات گاز و آب و برق برای 100 واحد مسکونی و تا 35 میلیارد تومان تا سال 1400 توسط وزارتخانه های نفت و نیرو، از جمله امتیازاتی است که برای اجرای این طرح درنظر گرفته شده است.

در ادامه فرمانداران نیز به ارائه گزارش هایی مختصر در زمینه اقدامات شهرستان ها در این حوزه پرداختند و فرماندار همدان اظهار کرد: از 5 هزار و 222 هکتار مساحت کل اراضی شهرستان همدان، حدود 2 هزار هکتار دارای بافت فرسوده شناسایی شده است.

علی تعالی بیان کرد: 1072 هکتار از اراضی مربوط به سکونتگاههای غیر رسمی، 300 هکتار بافت ناهمگون، 512 هکتار بافت تاریخی و 800 هکتار بافت فرسوده و 241 هکتار اراضی روستایی نیازمند بازسازی، در مجموع 45 درصد از مساحت شهر همدان جزء مناطق بازآفرینی شناسایی شده است.

وی در ادامه گفت: از عدم همکاری و تعامل اوقاف با اجرای این طرح گله مندیم و تقاضا داریم سایر دستگاهها همکاری بهتری در این حوزه داشته باشند.

عضو شورای اسلامی شهر همدان نیز به مشکلات عدیده شهروندان ساکن در بافت های فرسوده شهر اشاره و بیان کرد: افرادی که شخصا اقدام به بازآفرینی مسکن خود می کنند اغلب با مشکل فقدان سند مواجه اند و نیاز است تدبیری برای این قشر در نظر گرفته شود.

نرگس نورالله زاده ادامه داد: تهیه سند و جایگزینی آن با پروانه ساختمان تازه ای که ساخته می شود، می تواند به عنوان راه حلی برای اینگونه افراد در نظر گرفته شود.

وی در ادامه خواستار شد در کمیته ای خاص به بررسی تخصصی این قبیل مشکلات و مسائل رسیدگی شود و گفت: اراضی کوچک و ساختمان هایی که پروانه و سند ندارند نیز با مشکلات نظام مهندسی و عدم نظارت توسط مهندسان ناظر به واسطه کوچکی اراضی مواجه اند که این موضوع نیز جای تامل و بررسی دارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: