• چهارشنبه ۱۳ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 974-993-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس دانشگاه صنعتی همدان مطرح کرد

ایجاد مدرسه اشتغال در دانشگاه صنعتی/ تاسبس نخستین آزمایشگاه حوزه های سردسیر در همدان

رئیس دانشگاه صنعتی همدان از ایجاد مدرسه اشتغال با همکاری دانشگاه شریف و آموزش و پرورش خبرداد و گفت: با راه اندازی این مدرسه، دانشجویان از سال سوم با مباحث کارآفرینی و کارورزی آشنا می شوند.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، دکتر محمود نیلی عصر چهارشنبه 13 تیر در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: دانشگاه صنعتی همدان در دوازدهمین سال تاسیس خود است و از دانشگاه نوپا بودن خارج می شود.

وی با بیان اینکه تاکنون2 هزار دانشجو از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند، افزود: 1930 دانشجو در این دانشگاه مقاطع کارشناسی و ارشد تحصیل می کنند و دانشگاه 62 درصد پیشرفت فیزیکی در پروژه های عمرانی خود داشته است.

رئیس دانشگاه صنعتی همدان با اشاره به آغاز بهره برداری از دانشگاه فناوری های نوین این دانشگاه بیان کرد: این دانشگاه با مساحت 6هزار و 200 متر زیربنا از 17 اسفند 96 فعالیت خود را آغاز کرده و به عنوان محلی برای انجام پژوهش های دانشگاهی، نیمی از آزمایشگاهها در آن مستقر شده اند و نیم دیگر نیز در حال جابجایی به آن است.

نیلی به 2 پله ترقی رتبه دانشگاه صنعتی همدان در میان دانشگاههای صنعتی کشور اشاره کرد و گفت: این دانشگاه در میان دانشگاههای منطقه رتبه اول را دارد و با 53 عضو هیئت علمی استخدام شده و 70 مدرس حق التدریس و مربی آزمایشگاه و 68 نفر نیروی انسانی در بخش اداری و فرهنگی دانشگاه، از رتبه 18 به رتبه 16 ارتقاء پیدا کرده و از نظر پژوهشی نیز دارای رتبه 15 است.

وی درباره ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی همدان گفت: به منظور آمادگی دانشجویان برای ورود به بازار کار و صنعت، کانون نوآوری و شکوفایی دانشگاه با همکاری پارک علم و فناوری تاسیس شده و 9 گروه در آن فعالیت دارند.

وی با تاکید بر توسعه فضای سبز دانشگاه اظهار کرد: با همکاری استانداری و اختصاص زمین های اطراف دانشگاه، فضای سبز دانشگاه به میزان 80 درصد افزایش یافت و پروژه های دانشکده برق و کامپیوتر نیز در دست اقدام است.

وی همچنین به عقد 3قرارداد با وزارت دفاع اشاره کرد و گفت: 2 قرارداد منعقد شده و در هفته آینده، قرارداد سوم که در حوزه صنایع زیردریایی است نیز بسته خواهد شد.

نیلی قراردادهای دانشگاه با وزارت نفت را بیان کرد و گفت: استان همدان به عنوان یک استان نیمه صنعتی مطرح است و همواره بر اشتغال به عنوان نیروی پیشران توسعه استان تاکید داریم.

وی از قراداد سه جانبه با دانشگاه لولئو سوئد و دانشگاه بوعلی سینا خبر داد و افزود: طی این تفاهم نامه نخستین آزمایشگاه حوزه های سردسیر کشور در همدان تاسیس خواهد شد.

وی شناسایی و حل مشکلات استان را به عنوان یکی از اهداف راهبردی دانشگاه صنعتی مطرح کرد و ادامه داد: در وضعیتی که ممکن است در تحریم های جدید جهانی دچار شویم، کارآمد کردن دانشجویان و ایجاد اشتغال و کارآفرینی برای آنان می توان مشکلات زیادی از جامعه و منطقه را حل کرد.

رئیس دانشگاه صنعتی همدان ادامه داد: اگر 20 درصد مدیران منطقه و استان از دانشگاه صنعتی باشند، می توان یک حرکت مهم را آغاز کرد.

نیلی از مدیران سیاسی استان خواست تا با رویکرد بهتری به دانشگاه صنعتی نگاه کنند و افزود: اگر بپذیریم که مشکلات را می توان از طریق دانشگاه حل کرد، افتخار و توسعه را برای دانشگاه و منطقه خواهیم داشت.

وی در ادامه از فعالیت تشکل های دانشجویی در دانشگاه صنعتی سخن گفت و تاکید کرد: گروه های دانشجویی از هر نوع جناح فکری و سیاسی در این دانشگاه فعالیت دارند و ما معتقدیم با تعامل دانشجویان و فرهیختگان مشکلات اجتماعی و سیاسی جامعه حل می شود و ایجاد انگیزه و شادابی در این حوزه نیز به عنوان هدف راهبردی دانشگاه مطرح است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: از ابتدای تاسیس این دانشگاه تاکنون در حدود 3 و نیم میلیارد تومان قرارداد همکاری با صنایعی چون مهرام، گلرنگ و بریس بسته ایم و در حوزه مشاوره های صنعتی با مدیران آنان تبادل نظر داریم.

وی به 10 خوابگاه خودگردان تحت نظارت دانشگاه صنعتی اشاره کرد و گفت: در برنامه پنجم خوابگاه سازی ممنوع بود و در برنامه ششم پیگیر آن خواهیم بود و در زمینه تغذیه دانشگاه نیز سعی داریم در حد اعلا باشد و استفاده از برنج ایرانی در سلف دانشگاه گواهی بر این مدعا ست.

نیلی تشکیل نخستین دوره شوراهای صنفی دانشگاه با 880 نفر شرکت کننده را بیان کرد و گفت: این شوراها در مباحث رفاهی دانشگاه می توانند نقش مثبتی ایفا کنند.

وی درباره پرداخت حق الزحمه مدرسان حق التدریس دانشگاه گفت: نسبت به دیگر دانشگاهها بدهکاری کمی به اساتید داریم و با تاخیر یک ترم حق ازحمه ها را پرداخت کرده ایم.

وی با تاکید بر همکاری تحقیقاتی با دانشگاه سوئد اظهار کرد: تا پایان سال 98 جذب دانشجویان خارجی را خواهیم داشت و از اول مرداد سالجاری برنامه های عملیاتی در این زمینه را پیگیری خواهیم کرد.

نیلی درباره میزان جذب فارغ اتحصیلان دانشگاه صنعتی همدان در صنایع گفت: در ارزیابی آماری و کیفی و رصد مدیران صنایع، 35 درصد از فارغ التحصیلان رشته رباتیک جذب واحد R&Dجذب صنایع شده اند و 4 شرکت دانش بنیان توسط اساتید این دانشگاه تاسیس شده و در پارک علم و فناوری و مرکز رشد دانشگاه بوعلی مستقر شده اند.

وی سرانه فرهنگی دانشگاه را سالی 170 میلیون تومان اعلام کرد و گفت: 1800 دانشجو در قالب 17 تشکل فرهنگی فعالیت دارند که این مبلغ به صورت سالانه در میان آنان توزیع می شود.

ایجاد مدرسه اشتغال در دانشگاه صنعتی همدان

وی در ادامه از ایجاد مدرسه اشتغال با همکاری دانشگاه شریف و آموزش و پرورش خبرداد و گفت: با راه اندازی این مدرسه، دانشجویان از سال سوم با مباحث کارآفرینی و کارورزی آشنا می شوند.

نیلی با بیان اینکه جامعه بدون مهندس، هویت زیست محیطی ندارد، اظهار کرد: مهندس معدن و صنایع به جامعه پول و روح تزریق می کند و اصولا ما مهندس بیکار نباید داشته باشیم و اگر چنین باشد یعنی آن دانشجو خوب درس نخوانده است.

وی تاکید کرد: باید مهندسی را به جایگاه اصلی آن بازگردانیم و نگاه مهندسی به جامعه که نگاهی حمایتی و فراگیر است را باید در تقابل با تبلیغات سوء در مورد مهندسی توسعه دهیم.

رئیس دانشگاه صنعتی همدان مهندسان را مایه توسعه کشورها دانست و افزود: در سال گذشته دو تن از محققان دانشگاه صنعتی همدان به عنوان کارآفرینی برتر معرفی شدند که در رشته های مهندسی رباتیک و مهندسی پزشکی فعالیت دارند.

نیلی درباره صندلی های خالی دانشگاه صنعتی گفت: صندلی خالی به معنای پر نشدن ظرفیت های اعلام شده دانشگاه 6 درصد بوده و با 56 درصد مراجعه کننده 107 درصد جذب داشته ایم.

وی مهمترین کمبود دانشگاه را اعلام کرد و یادآور شد: زمین مهمترین مشکل این دانشگاه است که با واگذاری هایی که در زمین های اطراف دانشگاه صورت گرفته امیدواریم این مشگل نیز مرتفع شود.

وی با اشاره به سال 2018 و معرفی همدان گفت: معرفی تورهای صنعتی و ایجاد مراودات علمی با میهمانان دو رویداد فرهنگی و گردشگری در استان از جمله برنامه هایی است که این دانشگاه در سال 2018 دارد.

وی رشته کارشناسی مکاترونیک را به عنوان رشته جدید و بین رشته ای دانشگاه صنعتی در سال جدید معرفی کرد و گفت: از سال تحصیلی جدید در این رشته دانشجو می پذیریم.

نیلی با تاکید بر اینکه 60 درصد دانشجویان دانشگاه صنعتی همدان غیر بومی اند، ادامه داد: با ارائه رشته های مهندسی جذاب در این دانشگاه ، اغلب مراجعه کنندگان جذب می شوند و صندلی خالی نداریم.

وی میزان موفقیت دانشجویان در دانشگاه را منوط به موثر بودن و در ارتباط با صنعت و اشتغال دانست و گفت: اغلب ورودی های رشته های مهندسی پزشکی، برق و شیمی این دانشگاه با رتبه های حدود هزار وارد این دانشگاه شده اند اما نمی توان زیاد به تاثیر رتبه دانشجوی ورودی در میزان موفقیت شغلی وی توجه کرد.

وی به موفقیت دانشجویان این دانشگاه در جشنواره های حرکت و رویش اشاره کرد و گفت: این جشنواره ها در حوزه های متفاوتی از جشنواره های فارابی و خوارزمی فعالیت دارند و ما در آنها موفق ظاهر شده ایم.

وی در ادامه از کم شدن فاصله دانشگاه صنعتی همدان با دانشگاههای بزرگ سخن گفت و تاکید کرد: دانشگاههای رده های میانی کشور می توانند مشکلات صنعت را رفع کنند و باید به آنها اعتماد کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: