• پنجشنبه ۱۴ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-5190-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

همدان سومین استان در مصرف سیگار

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه همدان سومین استان در زمینه مصرف سیگار است، گفت: بر همین اساس باید مبارزه با آن به جد پیگیری شود.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، دکتر جلال الدین امیری امروز در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: برای جلوگیری از مصرف سیگار ابتدا دنبال مبارزه با قلیان رفته ایم به طوریکه رتبه سوم حذف قلیان از اماکن مسقف را در کشور به خود اختصاص داده‌ایم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی همدان تأکید کرد: برخی به علت حذف و ممنوعیت شدید قلیان در مراکز رسمی و اماکن مسقف بر ما خرده گرفتند و گلایه کردند و می گفتند که شما جلوی اقتصاد را گرفته اید اما باید گفت ما در این زمینه با هیچ کس تعارف نداریم مبارزه جدی با عرضه و مصرف قلیان همچنان ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه همدان سومین مصرف کننده سیگار بعد از استان های آذربایجان غربی و شرقی است، سیگار را مهمترین عامل فوت در این استان دانست و ادامه داد: گرایش به مصرف مواد مخدر از سمت سنتی به صنعتی سوق پیدا کرده است.

95 درصد همدانی ها تحت پوشش سامانه سیب 

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه سامانه سیب به منظور ارائه خدمات سلامت به صورت الکترونیکی دایر شده است، گفت: اطلاعات و سوابق بیماری 95 درصد جمعیت این استان در سامانه یکپارچه سلامت (سیب) قرار گرفته است و این اطلاعات در تشخیص بهتر بیماری توسط پزشک تاثیر مثبت دارد.

وی اضافه کرد: تاکنون 72 درصد از جمعیت این استان خدمات بهداشت و درمانی دریافت کرده اند و ثبت نام و استفاده 100 درصدی مردم از این خدمات در اولویت است.

رئیس مرکز بهداشت استان همدان اظهار کرد: دولت تدبیر و امید توجه ویژه ای به حوزه درمان داشته است و فعالیت هایی در این دوره انجام شد که برای بسیاری رویا و آرزو بود.

وی به اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت اشاره کرد و گفت: معنی‌دار شدن دفترچه‌های بیمه روستایی و بیمه ایرانیان برای خدمات دندان‌پزشکی از اقدامات خاص این بخش بوده است.

وی استقرار روان‌شناسان بهداشتی در مراکز بهداشتی و سلامت را تأثیر گذار دانست و ادامه داد: دو مرکز دی. آی. سی در همدان و یک مرکز هم در نهاوند وجود دارد که از این مراکز به شکل سر زده بازدید می‌کنیم و از نزدیک جویای حال این مراکز می‌شویم.

امیری فراهم کردن زمینه تزریق واکسن پنتاوالان، معنی دار شدن دفترچه بیمه روستایی و بیمه ایرانیان را از توفیقات دولت دوازدهم برشمرد و ادامه داد: از نظر ارائه خدمات دندان‌پزشکی پیشگیرانه جزء استان‌های نخست هستیم که وارنیش فلوراید را با پوشش صد در صدی انجام دادیم همچنین تاکنون 900 هزار دانش آموز در 6 مرحله وانیش فلوراید تراپی شدند.

امیری گفت: در گذشته مراکز بهداشتی فقط به گروه خاص مادران باردار و کودکان زیر هفت سال بسته‌های خدماتی را ارائه می کرد اما اکنون در مراکز جامع خدمات سلامت به تمامی گروه های سنی به ویژه میانسالان بسته‌های خدمات بهداشتی و پیشگیرانه ارائه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در مراکز جامع خدمات سلامت سه سرطان مهم و شایع برای گروه‌های سنی پر خطر و میانسال غربالگری می‌شود تا به این وسیله از مرگ های زود گذر پیشگیری شود، ادامه داد: سه مرحله آموزش، مراقبت و در پایان غربالگری اولویت کاری مراکز بهداشتی این استان است و تنها در یک مورد غربالگری 13 تن از افراد مبتلا به سرطان کولورکتال در مراحل اولیه شناسایی شدند.

وی با اشاره به اینکه وقتی معاونت بهداشتی را پذیرفتم، 45 درصد از مراکز ما آسیب دیده و فرسوده بودند و 63 مرکز در مراکز استیجاری بودند، یاد آور شد: با تفاهم‌نامه سه جانبه ای که با استاندار و وزیر بهداشت منعقد کردیم پروژه نوسازی و ساخت 270 پروژه بهداشتی را آغاز کردیم. ما توانستیم در مدت زمان تعیین شده پروژه‌ها را به پیشرفت برسانیم و در حال حاضر 230 پروژه آماده بهره‌برداری است.

وی گفت: 54 پروژه بهداشتی را تا پایان تابستان تکمیل و آماده سازی می‌کنیم اما 50 پروژه به خاطر منابع مالی برای ماه‌های آینده باقی می‌ماند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: