• سه شنبه ۱۹ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۲
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 974-7697-5
  • خبرنگار : 81113
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون وزیر جهادکشاورزی خبر داد

سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری در زمینه اجرای سیستم نوین آبیاری

معاون فنی آب و خاک وزارت جهادکشاورزی گفت: سیستم نوین آبیاری در بیش از 130 هزار هکتار از اراضی کشور در دست اجراست که حدود 100 هکتار نیز در آبخور این اراضی هستند.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، علیمراد اکبری در نشست بررسی مشکلات حوزه جهادکشاورزی با کشاورزان شهرستان نهاوند، با بیان اینکه تا کنون بیش از یک‌‌میلیارد دلار در زمینه اجرای سیستم آبیاری تحت فشار سرمایه‌گذاری شده است، افزود: بیش از 300 هزار هکتار از سال 96 تا کنون به بهره‌برداران کشاورزی تحویل شده است.

وی ادامه داد: بیش از 3 هزار میلیارد تومان طی چند سال گذشته برای تجهیز و توسعه سیستم نوین آبیاری در اختیار گذاشته شده که امسال 250 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی و 800 میلیارد تومان از بودجه عمومی به این حوزه اختصاص یافته است.

اکبری با اشاره به اینکه 32 هزار هکتار سیستم آبیاری نوین طی سالجاری در کشور اجرا شده است، اظهار کرد: طی چند سال گذشته تا کنون حدود 210 هزار هکتار از اراضی کشور به سیستم نوین آبیاری مجهز شده است.

معاون وزیر جهادکشاورزی اعلام کرد: خوشبختانه در استان همدان در حوزه توسعه سیستم‌های نوین آبیاری به نسبت میزان اراضی موجود در مقایسه با استان فارس اقدامات خوبی انجام شده است.

اکبری با بیان اینکه استان همدان یکی از پیشروترین و قوی‌ترین استان‌ها در زمینه تجهیز و توسعه سیستم آبیاری نوین بوده است، خاطرنشان کرد: سال گذشته در استان همدان 8 هزار و 500 هکتار آبیاری مدرن با 55 میلیارد تومان انجام شده که این اعتبار نسبت به سال گذشته 13 میلیارد تومان افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه کشور در خشکسالی قرار دارد و در وضعیت خوبی قرار نگرفته است، افزود: سال گذشته یک‌میلیون و 700 هزار تن شکر با وجود کاهش بارش باران در کشور تولید شد که 80 درصد نیاز کشور را رفع کرده است.

اکبری با بیان اینکه شهرستان نهاوند پر پتانسیل است، گفت: کارخانه قند نهاوند می‌تواند فرصتی بسیار مهم برای توسعه و رونق کشاورزی در کشور شود که بهره‌برداری از این کارخانه می‌تواند در راستای اقتصاد مقاومتی گام‌های مهمی بردارد.

به گزارش ایسنا، کلنگ‌زنی کارخانه قند ۵ هزار تنی نهاوند که قرار بود با حضور معاون فنی آب و خاک وزارت جهادکشاورزی در مساحت ۱۰۰ هزار مترمربع با ۲۴۰۰ میلیارد ریال سرمایه بخش خصوصی و قابلیت اشتغالزایی برای ۲۵۰ نفر افتتاح شود به علت برخی مشکلات به زمان دیگری موکول شد و طی هفته‌های آینده با حضور وزیر جهادکشاورزی انجام می‌گیرد.

این کارخانه قرار است در راستای حل مشکلات چغندرکاران در نهاوند احداث شود. این شهرستان در مساحتی حدود ۴ هزار هکتار سطح زیرکشت چغندر دارد که هر ساله ۲۵۰ هزار تن محصول از این سطح برداشت می‌شود و چغندرکاران در بحث تحویل محصول به کارخانه‌های قند با مشکل مواجه می‌شوند بنابراین در سفر معاون وزیر جهادکشاورزی به نهاوند تنها برخی مشکلات کشاورزان نهاوند مورد بررسی قرار گرفت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: