• چهارشنبه ۲۰ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۳
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 974-7797-5
  • خبرنگار : 8119
  • منبع خبر : گفتگو

هدررفت آب با کشاورزی سنتی

معاون برنامه‌ريزي و امور عمراني فرمانداری ملاير گفت: يکي از مواردي که باعث هدررفت آب‌ها در حوزه کشاورزي مي‌شود استفاده از منابع آب به صورت سنتي است که اين روش‌ها ديگر جوابگو نيست.

حسین فارسی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، در این رابطه افزود: فرهنگسازي و آموزش استفاده صحيح از آبياري‌هاي نوين مي‌تواند از هدررفت منابع آب‌هاي زيرزميني که سرمايه ملي است، جلوگيري کند و این امر باید در دستور کار جهادکشاورزی قرار گیرد.

وی با تأکید بر اینکه بايد قبل از بروز هر گونه بحران مواردي را که منجر به بروز بحران مي‌شود را مديريت و کنترل کنیم، افزود: با وجود بارش‌هاي بهاره‌ای که داشتیم، متأسفانه همچنان در کشور با مشکل و کمبود آب مواجه هستيم.

فارسی ادامه داد: بر اثر استفاده‌هاي کارشناسي نشده از منابع آب، سطح آب‌هاي زيرزميني در بسياري از نقاط کشور و همچنين در شهرستان ملاير کاهش داشته است.

معاون عمرانی فرماندار ملایر تصريح کرد: استفاده از روش‌هاي آبياري نوين و حذف روش‌هاي سنتي، راندمان انتقال و توزيع آب را بالا برده و باعث می‌شود با مصرف میزان آب کمتر محصولات بيشتري را تولید کنیم.

وی با بیان اینکه بايد تلاش شود تا با ترغيب و آموزش‌هاي لازم به کشاورزان به سمت کاشت محصولات کم‌آب‌بر پيش برويم، گفت: تعامل و هماهنگي بيشتر بين دستگاه‌هاي متولي و برنامه‌ريزي‌هاي سالانه و بلندمدت راه را در رسيدن به اهداف هموارتر می‌کند.

فارسی در بخش دیگری از سخنانش با تأکيد بر لزوم انجام کار کارشناسي شده در زمینه احداث سرعتکاه‌ها، بیان کرد: دور برگردان‌ها و سرعتکاه‌هايي که در سطح شهرستان زده مي‌شود، براي امنيت و آسايش مردم است.

وي با اشاره به اینکه از متولیان امر خواسته‌ایم تا هنگام ايجاد سرعتکاه و دوربرگردان‌ها تمام موارد آگاهي‌بخشي و هشداردهنده براي استفاده‌کنندگان را رعایت کنند، خاطرنشان کرد: بايد موضوع آموزش و فرهنگسازي به ويژه در بين دانش‌آموزان جدي‌تر گرفته و از دوران ابتدايي روي آنها کار شود.

معاون عمرانی فرماندار ملایر ادامه داد: يکي از ظرفيت‌هاي خوب در بحث آموزش عملي، استفاده از پارک ترافيکي موجود در ملاير است که بايد استفاده مناسب و مستمري از اين ظرفيت داشته باشيم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: