• پنجشنبه ۲۱ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 974-6491-5
  • خبرنگار : 81115
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

گردشگری نقطه عطف دیپلماسی عمومی

مدیرکل دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه گردشگری را نقطه عطف دیپلماسی عمومی دانست و گفت: در دیپلماسی عمومی دولت‌ها پای خود را عقب کشیده و مردم بدون واسطه با هم مواجه می‌شوند و با هم گفت‌وگو می‌کنند.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، سیدعلی پاکدامن پنجشنبه 21 تیر در نشست مسئولان کشوری و رؤسای نمایندگی‌های خارجی مقیم جمهوری اسلامی ایران در استان همدان، اظهار کرد: مردم کنش‌گران اصلی در گردشگری‌اند، این مردم هستند که فارغ از کلیشه‌سازی‌ها و انگاره‌پردازی‌های رسانه‌ای تصمیم می‌گیرند چگونه و با کجا در جهان تعامل داشته باشند.

وی با بیان اینکه گردشگری مفهوم حقیقی دیپلماسی مردم برای مردم است و ارمغان آن شناخت و درک است، ادامه داد: صلح حقیقی در پناه چندجانبه‌نگری و پرهیز از یک‌سویه‌نگری و تحمیل عقاید به دست می‌آید.

پاکدامن با اشاره به اینکه گردشگری در این صلح جهانی نقش بزرگی دارد، اظهار کرد:تحقق صلح پایدار از طریق همگرایی در نگرش‌ها و احترام به تنوع‌های قومی، جغرافیایی و تاریخی کسب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه همدان یکی از پایتخت‌های ایران در ادوار مختلف با گنجینه‌ای از مشاهیر و جاذبه‌هاست، تصریح کرد: بسیار خرسندم امروز فرصتی پیش آمد تا ما به مناسبت انتخاب همدان به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی در سال 2018 به همدان بیاییم.

مدیرکل دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه با بیان اینکه 22 اثر ملموس تاریخی و فرهنگی و 14 اثر معنوی ثبت شده است، ادامه داد: اکنون ما به دنبال شناساندن مؤلفه‌های فرهنگی و هنری و تمدن‌ساز ایران به عنوان گنجینه‌ای از تمدن چند هزار ساله بشری هستیم که بخشی از آن توسط یونسکو ثبت شده است.

مدیرکل دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه تأکید کرد: ما امروز به دنبال شناساندن مولفه‌های فرهنگی و هنری و تمدن‌ساز ایران به عنوان گنجینه‌ای از تمدن چندهزار ساله بشری هستیم که بخشی از آن توسط یونسکو ثبت شده است.

سفیر کشور مالزی نیز گفت: نسبت به ما تحریمی صورت بگیرد یا نگیرد ما با ایران ادامه همکاری خواهیم داد و از این پس روابط ما با این کشور بسیار دوستانه‌تر خواهد بود. داتو رستم یحیی ضمن تشکر از استاندار همدان برای زحماتی که می‌کشد تا همدان به پایتخت گردشگری تبدیل شود، اظهار کرد: ایران به ویژه همدان دارای شگفتی‌های تاریخی و تمدنی بسیاری است.

وی ادامه داد: متاسفانه با وجود تمام پتانسیل‌های همدان، هنوز به به عنوان مقصد گردشگری انتخاب نشده بنابراین نیاز است که مسئولان این استان تلاششان را چند برابر کنند.

رستم یحیی یادآور شد: در مالزی تاریخچه قدیمی‌ترین ساختمان فقط به 500 سال پیش برمی‌گردد اما در ایران بناهایی وجود دارد که تاریخچه هزار ساله دارند، ما برای توسعه گردشگری مجبور هستیم دست به ساخت بناها و آثار بزنیم اما ایران دارای این پتانسیل هست، اما جای سوال است که با وجود این موارد چرا به مقصد گردشگری تبدیل نشده است؟

وی با اشاره به اینکه بنده بسیاری از استان‌های ایران را دیده و تحت تأثیر قرار گرفته‌ام، اضافه کرد: ایران به قدری زیباست که فرزندان خود را برای بازدید از این ظرفیت ها به اینجا آورده ام چرا که اینجا دارای طبیعت بسیار خوبی است.

وی با تاکید بر اینکه علاقه دارم به کویر لوت برم، تصریح کرد: گردشگری باعث نزدیکی مردم به یکدیگر می‌شود، دوستی کشور ها بیشتر شده و تعاملات اقتصادی نیز دو چندان می‌شود برهمین اساس روابط دولت ها با یکدیگر نیز تسهیل می یابد.

وی با بیان اینکه نسبت به مردم ایران حسادت می کنم، گفت: هر گردشگری که به ایران پا بگذارد قطعا پشیمان نخواهد شد چرا که علاوه بر طبیعت و آثار گرانقدر این مرز و بوم مردمان ایرانی بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند.

سفیر کشور مالزی در بخش دیگری از سخنانش گفت: ما در مالزی هر ساله حدود 28 میلیون گردشگر جذب می‌کنیم این تعداد باعث درآمد 15 میلیارد دلاری ما از این راه شده و از این طریق نیز یک میلیون و 700 هزار شغل ایجاد کرده ایم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: