• شنبه ۲۳ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 974-6591-5
  • خبرنگار : 81121
  • منبع خبر : گفتگو

فرماندار تویسرکان خبر داد

توسعه طرح سرشاخه‌زنی درختان گردو در تویسرکان

فرماندار شهرستان تویسرکان از توسعه طرح سرشاخه‌زنی درختان گردو با انجام 20 هزار پیوند در باغات شهرستان خبر داد.

حبیب مومیوند در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با اشاره به انجام 20 هزار پیوند بر درختان گردو در سالجاری افزود: توسعه طرح سرشاخه‌زنی درختان گردو تبدیل به یک گفتمان عمومی در بین مردم شده است و مردم اقبال عمومی به این امر نشان می‌دهند.

وی با تأکید بر اینکه این طرح به منظور جلوگیری از سرمازدگی درختان گردو و افزایش تولید در واحد سطح انجام می‌گیرد، ادامه داد: نتیجه سرشاخه‌کاری تقریبا پس از 3 سال از پیوند مشخص می‌شود.

مومیوند اظهار کرد: خوشبختانه نگرش و دیدگاه باغداران نسبت به این طرح تغییر کرده و از شیوه سنتی به شیوه صنعتی روی آورده و اعتماد کرده‌اند.

وی با بیان اینکه طرح سرشاخه‌کاری درختان گردو در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی انجام می‌گیرد، گفت: در سال 94 شاهد سرمازدگی بیش از 90 درصد باغات گردو در شهرستان تویسرکان بودیم و همین امر ما را نسبت به اجرای طرح سرشاخه‌کاری درختان گردو ترغیب کرده است.

فرماندار شهرستان تویسرکان خاطرنشان کرد : شهرستان تویسرکان 5 هزار و 500 هکتار باغ گردو دارد که با اجرای طرح سرشاخه‌کاری تولید دو برابر می‌شود و درآمد مردم نیز به دو برابر افزایش می‌یابد.

وی درباره سرمازدگی امسال باغات گردو نیز گفت: تقریبا 20 درصد باغات گردو در سالجاری در شهرستان تویسرکان دچار آسیب شدند و باغدارانی که بیمه داشته‌اند، از جبران خسارت بیمه استفاده خواهند کرد.

مومیوند یادآور شد: طرح سرشاخه‌کاری درختان گردو با مشارکت جهادکشاورزی انجام شد که البته در این راستا از نظرات فنی و علمی کارشناسان جهاددانشگاهی نیز استفاده کردیم.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری جشنواره مبل و منبت و گردو در نیمه شهریور در شهرستان تویسرکان گفت: این شهرستان بیشترین میزان تولید گردو و مبل و منبت را در کشور داراست.

فرماندارشهرستان تویسرکان در پایان خاطرنشان کرد: شهرستان تویسرکان با 4 هزار و 700 کارگاه و با ایجاد اشتغال برای 8 هزار نفر در این حوزه، بالاترین تولید مبل و منبت را در کشور داراست.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: