• یکشنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 975-4090-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

مدیرکل استاندارد استان همدان:

وسایل ورزشی پارک‌محله‌های همدان جمع‌آوری شود

مدیرکل استاندارد استان همدان گفت: از نظر اداره‌کل استاندارد استان همدان تعداد زیادی از وسایل ورزشی پارک‌محله‌ها از استاندارد لازم برخوردار نبوده و نیاز به پلمب و یا جمع‌آوری دارند.

محمد مددی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، که به مناسبت تبریک روز خبرنگار به دفتر این خبرگزاری آمده بود، به ارائه گزارشی از عملکرد این نهاد پرداخت و با اشاره به استانداردسازی وسایل ورزشی پارک‌محله‌ها در سالجاری، اظهار کرد: در سطح استان 700 پارک‌محله وجود دارد که تمامی آنها دوبار توسط اداره‌کل استاندارد مورد آزمایش قرار گرفته است و هر بار نتیجه آزمایشات را به متولیان آنها به ویژه شهرداری اعلام کردیم به طوریکه از نظر استاندارد تعداد زیادی از وسایل ورزشی پارک‌محله‌ها از استاندارد لازم برخوردار نبوده و نیاز به پلمب و یا جمع‌آوری دارند.

وی درباره پلمب و جمع‌آوری وسایل ورزشی در پارک‌ها تصریح کرد: همه وسایل ورزشی غیراستاندارد در حکم پلمب هستند به طوریکه پلمب و مهار وسایل ورزشی خارج از توانایی و اختیار اداره‌کل استاندارد است و این وظیفه بر‌عهده متولیان آنها به‌ویژه شهرداری‌ها است.

مددی در رابطه با مسئولیت بروز حوادث ناگوار به وسیله وسایل ورزشی غیراستاندارد تصریح کرد: شهرداری در تأمین، تجهیز و راه‌اندازی وسایل یکسری اقدامات را انجام نداده و با توجه به اینکه بارها اخطاریه‌های اداره‌کل استاندارد به تمامی شهرداری‌ها ابلاغ شده، در صورت بروز هر گونه حادثه توسط وسایل غیراستاندارد شهرداری‌ها مسئول هستند.

وی درباره تعداد تجهیزات موجود در شهربازی‌های استان، بیان کرد: در مجموع استان 265 تجهیزات شهربازی ثبت شده داریم که از این تعداد، 202 وسیله دارای تأییدیه و گواهینامه ایمنی استاندارد هستند و از ابتدای سال تا کنون 63 تجهیز به علت نداشتن تأییدیه فنی در استان پلمب شدند.

مدیرکل استاندارد استان همدان درباره تجهیزات پلمب شده شهربازی‌ها گفت: تعدادی از تجهییزات پلمب و به مراجع قضایی سپرده شده‌اند و تعدادی نیز از اداره‌کل استاندارد برای استانداردسازی وسایل زمان گرفته‌اند که تا زمان کسب گواهینامه وسایل آنها پلمب و غیرقابل استفاده است اما اگر متولیان وسایل از این اداره‌کل برای استانداردسازی زمان نگیرند وسایل آنها در اختیار مدعی‌العموم قرار می‌گیرند و اگر قابل استانداردسازی نباشند جمع‌آوری می‌شوند.

وی در رابطه با تجهیزات شهربازی رنگین‌کمان نیز اعلام کرد: شهربازی رنگین کمان 90 تجهیز دارای تأییدیه دارد که در سالجاری 12 مورد موفق به کسب تأییدیه نشدند بنابراین اداره‌کل استاندارد اقدام به جمع‌آوری تمامی این وسایل کرد و در حال حاضر تمامی وسایل شهربازی رنگین‌کمان منهای یک مورد پلمب شده دارای تأییدیه هستند.

مددی درباره استاندارد ساختمان‌های دارای آسانسور نیز بیان کرد: طبق قانون سازمان شهرداری‌ها به ساختمان‌هایی که آسانسور آنها مجوز استاندارد ندارد، نباید پایان‌کار صادر کنند به طوریکه در سال‌های 95 و 96 تعدادی از این موارد را تحویل مرجع قضایی دادیم که برای تأییدیه استاندارد از این اداره‌کل زمان گرفته‌اند.

وی در رابطه با آسانسورهایی که در مجتمع‌های عمومی هستند اظهار کرد: شهرداری باید در صورت وجود تأییدیه فنی آسانسورها پایان‌کار صادر کند اما با این وجود بارها این سازمان از طریق صداوسیما و رسانه‌های دیگر برای کسب تأییدیه فنی آسانسورهایی که در این مجتمع‌ها هستند، اعلام کرده و مواردی نیز به علت نبود تأییدیه فنی برای آسانسور پلمب شده است.

مددی با بیان اینکه تا پایان سال96، 40 دستگاه آسانسور اعتبار 13 میلیون تومان برای آزمایش به اداره‌کل استاندارد استان سپرده شده است، گفت: تأییدیه آسانسورها به صورت سالانه باید انجام شود و به طور دائمی نیست به طوریکه تعدادی از افراد این بازه زمانی را رعایت می‌کنند اما در کل با شرایط مطلوب و ایده‌آل فاصله داریم.

مدیرکل استاندارد استان همدان با بیان اینکه از ابتدای سال تا 20 مردادماه جاری 106 گواهینامه ایمنی و کیفی عملکرد آسانسور صادر شده است، به علت اصلی نداشتن علاقه مصرف‌کننده به خرید کالای ایرانی اشاره و عنوان کرد: متأسفانه عدم استقبال مردم از تولیدات داخل، جدی نگرفتن استاندارد توسط تولیدکنندگان است چرا که تولیدکننده، مصرف‌کننده و حاکمیت سه ضلع مهم برای ترغیب مصرف‌کننده برای خرید کالای ایرانی هستند.

وی با اعلام برگزاری نمایشگاهی برای حمایت از کالای ایرانی، گفت: در تدارک برگزاری نمایشگاه آثار هنری هستیم به طوریکه در اوایل سال سازمان یک فراخوان برای تمامی هنرمندان و گرافیست‌ها برای اجرای بهینه و موثر پیام‌رسان در مصرف کالای ایرانی در سراسر کشور اعلام کرد که 150 اثر هنری با مضمون «حمایت از کالای ایرانی» است که 10 مورد از آنها را در تبلیغات سطح شهر به اجرا گذاشتیم و با مشارکت شهرداری در معرض دید آحاد مردم قرار گیرد. پیش از این نمایشگاه برای نمایندگان مجلس در مجلس شورای اسلامی برگزار شده بود.

مددی درباره واحدهای تحت پوشش استاندارد در استان بیان کرد: 542 واحد تحت پوشش استاندارد و تعدادی واحد دارای پروانه اختیاری هستند که مرتبا توسط این اداره‌کل به طور مرتب رصد می‌شوند و اگر استاندارد لازم را رعایت نکنند مشمول ماده 19 می‌شوند که اگر قابل اصلاح باشد باید آن را اصلاح و اگر قابل اصلاح نباشد باید فورا اقدام به جمع‌آوری آن کالا کند.

وی در رابطه با عملکرد ماده 19 در سالجاری مطرح کرد: در مجموع 70 کالای صادراتی صادر کردیم که قالب آن‌ها خدمات آزمایشگاهی است اما امسال تنها مواد صادراتی کشمش مشمول ماده 19 شده‌ است.

مددی اظهار کرد: 2264 مورد آموزش مدیران، 108 مورد آموزش کارشناسان استاندارد، 22 مورد آموزش کارکنان استان، 158 مورد بازرسی از تجهیزات شهربازی و زمین‌های بازی، 35 مورد صدور پروانه کاربرد علامت استاندارد اجباری، 10 مورد بازرسی فنی انرژی صنایع‌بر، 190 مورد بازرسی فنی از واحدهای تحت پوشش و تأسیسات گازپرکنی، 1002 مورد آزمون نازل جایگاه عرضه سوخت مایع، 7 مورد تمدید گواهینامه تأیید صلاحیت آزمایشگاه همکار، یک مورد صدور گواهینامه تأیید صلاحیت شرکت‌های بازرسی همکار و 131 آزمون باسکول‌های وسایل جاده‌ایی از برخی امور انجام گرفته توسط این اداره‌کل است.

وی درباره همکاری با سازمان‌های آموزشی گفت: در سطح استان 4 همکار آموزشی داریم که یکی از آنها جهاددانشگاهی است و قرارداد فی‌مابین داریم همچنین از آزمایش‌های درون‌سازمانی و برون‌سازمانی استفاده می‌کنیم. این دسته از‌ فعالیت‌ها باعث اشتغال چندی از افراد تحصیلکرده شده است؛ برای نمونه در حوزه تحقیق و پژوهش 12 نفر اشتغال ایجاد کردیم که همگی عضو هیئت علمی هستند.

وی با اشاره به انجام تمامی تکالیف نظارتی و حاکمیتی این سازمان به نحو ممکن گفت: ابن سازمان با توجه به الزامات و امکانات موجود در تلاش برای یکسان‌سازی در تکالیف خدمات‌دهی است و خوشبختانه عمده فعالیت‌های صورت گرفته در این چهار ماهه انجام گرفته است.

مددی با بیان انجام بازرسی‌های سالانه توسط این اداره‌کل اظهار کرد: خوشبختانه تمامی موارد دارای استاندارد که زمان بازرسی سالانه‌شان سررسیده، به موقع مورد بازرسی قرار گرفته‌اند.

وی با اشاره به وجود بیش از هزار نازل تا پایان تیرماه بر وسایل و صنایع دارای استاندارد، بیان کرد: خوشبختانه بحث عملکرد نازل‌های جایگاه‌های سوخت در تمامی وسایل دارای استاندارد یکبار و گاهی اوقات با توجه به گزارش تعمیرات و یا شکایات مردمی دوباره مورد نظارت و بازرسی قرار گرفته است.

مدیرکل استاندارد استان همدان در رابطه با شکایات مردمی موجود بر وسایل دارای استاندارد خاطرنشان کرد: از بیش از 507 مورد دستگاه شکایت عمدتا در واحدهای مشترک شکایات مردمی در استان به ثبت رسیده که سریعأ به آن رسیدگی شده است.

وی درباره برنامه اجرایی این اداره‌کل درباره صدور پروانه با توجه به مشکلات اقتصادی موجود، مطرح کرد: اداره‌‌کل استاندارد تا پایان سال ملزم به صدور 75 پروانه است که تا کنون 35 پروانه برای تمامی حوزه‌ها به ویژه صنایع غذایی و ساختمانی که صنعت قالب در استان هستند، صادر شده است.

مددی در پایان درباره پوشش اخبار سازمان استاندارد توسط صداوسیما و دیگر رسانه‌ها گفت: متأسفانه صداوسیما اخبار سازمان استاندارد را پخش نمی‌کند اما مطبوعات این اخبار را به خوبی به گوش مردم می‌رساند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: