• یکشنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 975-3494-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

برگزاری کارگاه «سیاه‌بازی» در همدان

«سیاه‌بازی» گونه خاصی از نمایش است که شباهت زیادی به سنتی نمایش «کمدیا دلارته» ایتالیا و خُرده نمایش های اروپایی که با نام «واریته» شناخته می‌شوند، دارد که بدیهه‌سازی و بدیهه‌سرایی، محور اصلی این نوع نمایش به شمار می‌رود. حرکات موزون و آواز نیز چاشنی آن شده و پایان خوش و نتیجه‌گیری اخلاقی از خصوصیات آن به شمار می‌رود.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، «سیاه‌بازی» را گونه‌ای نمایش سنتی که معمولا در آن شخصی دارای غلامی سیاه‌پوست و گیج و گول است که با عملیات‌هایی از پیش طراحی شده برای فریب دیگری دست به کارهای خنده‌داری می‌زند.

در میان نمایش‌های شادی‌آور ایران، «سیاه‌بازی» یا «تخت حوضی» یکی از گونه‌هایی است که بها وجود همه بی‌مهری‌ها و کم‌توجهی‌ها همچنان به حیات خود ادامه می‌دهد و در راستای رونق این سبک انجمن هنرهای نمایش استان همدان کارگاه سیاه‌بازی توسط سیاه‌باز غرب کشور برگزار می‌کند.

مصطفی بیگی در گفت‌گو با ایسنا، اظهار کرد: انجمن هنرهای نمایش استان همدان در نظر دارد یک دوره کلاس کارگاهی(ورکشاپ) به مدت ۱۰ جلسه کارگاه سیاه‌بازی تخصصی(نقش سیاه) برگزار کند.

وی با بیان اینکه این کارگاه را خود مدیریت می‌کنم، یادآور شد: همچنین ۲ جلسه پایانی کارگاه آموزش کلیت سیاه‌بازی توسط استاد نصراله عبادی خواهد بود.

سیاه‌باز معروف همدان خاطرنشان کرد: علاقمندان تا تاریخ ۳۰ مرداد ۹۷ فرصت دارند برای ثبت‌نام به انجمن هنرهای نمایش واقع در مجتمع شهید آوینی شهر همدان مراجعه کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: