• دوشنبه ۵ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۹
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 976-1291-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گزارش

فیتیله‌پیچ کشتی همدان

شاید دو سه سال پیش بود که اخبار مربوط به کشتی استان همدان در صدر اخبار ورزشی بود و یکه‌تازی کشتی‌گیران و کشتی استان را در بین سایر رشته‌های ورزشی شاهد بودیم.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، اما چه اتفاقی افتاد که دوران درخشش رشته کشتی خیلی زود به سرآمد و به عبارتی کشتی و کشتی‌گیران استان فتیله‌پیچ شدند.

گویا یه خم دوخم رؤسای هیئت‌ کشتی با مشکلات این رشته ورزشی تمامی ندارد به طوریکه این موضوع موجب از دور خارج شدن دبیر قبلی شد.

مدیریت اشتباه در دوره قبلی هیئت و اشتباهات بزرگتر مدیریت فعلی هیئت کشتی استان همدان، روزبه روز نسخه ورزش پرافتخار ماد را پیچاند و وضعیت تا جایی سیاه شده که در رویداد مهم آسیایی استان همدان نماینده‌ای نداشته است.

بدتر اینکه در چهار دوره قبلی بازی‌های آسیایی بوسان، دوحه، گوانگجو و اینچئون همدان کشتی‌گیران نامداری داشت و چند مدال رنگارنگ را صید کرد.

در رده پایه هم برخلاف اینکه متولیان هیئت کشتی بر این عقیده‌اند کار صحیح و درست انجام شده، عنوان هفدهمی تیم نونهالان در مسابقات کشوری لرستان نشان از این دارد که کار کشتی همدان را باید تمام شده دانست.

شور و هیجانی که در کشتی همدان موج می‌زد به یکباره به خاموشی گراییده و الان کسی از وضعیت کشتی استان که هیچ از کشتی‌گیران هم خبر ندارد.

دبیر هیئت کشتی استان همدان به خبرنگار ایسنا گفت: از پایان سال 95 تا کنون هیئت کشتی را در اختیار گرفتم اما به علت بدهی‌هایی که هیئت قبلی به وجود آورده بود، قادر به ورود به لیگ حرفه‌ای نشدیم.

مجتبی توتونی درباره وضعیت فعلی کشتی همدان اظهار کرد: توجه ما به لیگ‌های پایه بوده و هیچ کوتاهی در بحث کشتی نوجوانان نداریم و اردو‌ها و کلاس‌های آموزشی را برای آنها تدارک دیده‌ایم.

وی با اشاره به تیم بزرگسالان تصریح کرد: به علت مشکلات مالی بر روی تیم‌های بزرگسال تمرکز چندانی نبوده اما به هرحال ما در این حوزه‌ هم «دانیال شریعتی»، کشتی‌گیر آزادمان را داریم که تا یک ماه گذشته کاندیدای حضور در مسابقات جاکارتا بود اما به هر حال کشتی یک ورزش انفرادی است و امیدواریم پیشرفت‌های بیشتری را داشته باشیم.

توتونی با اشاره به عدم استقبال از کشتی خاطرنشان کرد: استقبال نو‌جوانان و نونهالان از رشته کشتی در کل کشور کم شده است و افراد بیشتر به دنبال ورزش‌های جذاب‌تری مانند شنا هستند و همچون گذشته سالن‌های کشتی پر نیست.

وی در ادامه گفت: ما به درخواست قشر جوان فعالیت می‌کنیم، استقبال در کشتی فرنگی چندان چشمگیر نیست به جز شهرستان تویسرکان که کمی استقبال بیشتر است اما وضع کشتی آزاد بهتر است و همانطور که می‌دانیم همدان خواستگاه کشتی آزاد بوده و همواره استقبال از کشتی آزاد در آن بیشتر بوده است.

دبیر هیئت کشتی استان همدان افزود: سال گذشته مدارس کشتی و باشگاه‌ها فعال بودند اما حالا خبری از آن فعالیت نیست اما در نظر داریم طرح استعدادیابی را با آغاز ماه مهر در مدارس آغاز کنیم و با اهرم‌های تشویقی سعی بر قهرمان‌پروری در این حوزه داریم.

وی درباره امکانات خانه کشتی و باشگاه‌های استان نیز گفت: خانه کشتی امکانات خوب و قابل قبولی را دارد و مجهز به دوش، سالن‌های بدنسازی مناسب‌ و تشک‌های استاندارد است اما برخی باشگاه‌ها کمی فقیرترند.

دانیال شریعتی، کشتی‌گیر آزادکار همدانی نیز به خبرنگار ایسنا گفت: وضعیت کشتی فرنگی استان تعریفی ندارد و کشتی‌گیران در گذشته به ندرت و بنابر استعداد خود موفقیت کسب می‌کردند اما در بخش آزاد وضعیت خوبی داشتیم به طوریکه در دهه ۸۰ در بخش جهانی سه ملی‌پوش داشتیم که آن هم به مرور دچار افت شد.

وی بی‌توجهی مسئولان و اشتباهاتی که هیئت کشتی در آن زمان داشت را عامل افت کشتی استان دانست و افزود: وقتی که قهرمانی مدال می‌آورد به او توجهی نمی‌شود و مشکلات شغلی و مالی او نادیده گرفته می‌شود. بسیاری از مسائل دیگر مانند کمبود سالن هم وجود دارد و اینکه به علت عدم پرداخت حقوق به مربی‌ها آنها دیگر نمی‌توانند کار کنند و اگر هم کار می‌‌کنند به خاطر عشق و علاقه‌ای است که به این حرفه دارند.

سروش رنجبر، کشتی‌گیر فرنگی استان نیز در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کرد: کشتی استان در مرحله پوست‌اندازی است، ما در گذشته  قهرمان‌هایی در رشته آزاد داشتیم که حالا بازنشسته شده‌اند و افراد دیگری باید جایگزین آنها شوند اما بحث در رشته فرنگی متفاوت است چرا که همدان پیشینه‌ای در این رشته ندارد و به تازگی تعدادی به این رشته پیوستند که بدون مربی کار می‌کنند و چندین بار از طرف بچه‌ها درخواست مربی شده اما هر چه اصرار کردیم فایده‌ای نداشته که حتی مربی سابق را که از شهری دیگر می‌آمده، برگردانند.

رنجبر در حالیکه رسیدگی به ورزش را کم دانست، ادامه داد: جنبه‌های مختلفی باعث تضعیف کشتی شده که مشکلات مالی هم بخشی از آن است، از طرفی تبلیغ هم باید وجود داشته باشد تا انگیزه‌ها برای پیوستن به این ورزش افزایش یابد.

وی در پایان با اشاره به نقش مسئولان در رسیدگی به وضع کشتی خاطرنشان کرد: ما در سال‌های قبل لیگ کشتی داشتیم اما 3-2 سالی است که این روند تغییر کرده و مانند سابق رسیدگی نمی‌شود بنابراین مسئولان اگر وظیفه‌ای را به گردن گرفتند باید با تمرکز بیشتری به آن بپردازند به طوریکه فعالیت آنها همزمان در بخش‌های دیگر باعث کم‌توجهی به کشتی شده است‌. قشر کشتی‌گیران قشر ضعیفی هستند و در حال حاضر وضعیت جالبی ندارند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: