• سه شنبه ۶ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۰
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 976-395-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گزارش

مرثیه‌ای برای کشتی همدان

مدیریت اشتباه در دوره قبلی هیئت کشتی استان همدان و اشتباهات بزرگ تر مدیریت فعلی، روزبه‌روز نسخه ورزش پرافتخار ماد را پیچانده و وضعیت تا جایی سیاه است که در رویداد مهم آسیایی، همدان نماینده‌ای نداشته است.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، شاید دو سه سال پیش بود که اخبار مربوط به کشتی استان همدان در صدر اخبار ورزشی بود و یکه‌تازی کشتی‌گیران و کشتی استان را در بین سایر رشته‌های ورزشی شاهد بودیم. یکباره اما دوران درخشش کشتی محبوب به سرآمد و به عبارتی گوش شکسته‌های استان فیتیله‌پیچ شدند.

یک خم دوخم رؤسای هیئت‌ کشتی با مشکلات این رشته ورزشی و نبود بودجه یکی پس از دیگری موجب از گود خارج شدن آنها شد و بدهی‌ها، از پشت میز ریاست به بیرون پرتاپشان کرد. 

شور و هیجانی که در کشتی همدان موج می‌زد به یکباره به خاموشی گرایید و الان کسی از وضعیت کشتی استان که هیچ از کشتی‌گیران مطرح هم خبری ندارد.

کشتی استان همدان که در دهه 70 و به‌ویژه 80 سری در سرها بود و آقایی می‌کرد، از دو سه سال پیش و بعد از بازی‌های آسیایی 2014 اینچئون رو به ورطه نابودی رفت و این روزها ناکامی و خاموشی ورزش اول استان به اوج خود رسیده است.

اگر این روزها پای صحبت قهرمانان و نامداران کشتی استان همدان که در سال‌های نه‌چندان دور در ایران و جهان هنرنمایی می‌کردند بنشینیم، به خوبی می‌توان از لابلای حرف‌هایشان فهمید که از وضعیت حاکم بر کشتی استان همدان رضایت ندارند.  

در این گزارش از زاویه‌های مختلف به ناکامی‌های کشتی استان همدان و عملکرد ضعیف متولیان این رشته ورزشی پرداخته‌ایم که خواندن آن خالی از لطف نیست.

افراد مختلف ناراضی

بهمن‌ماه سال 95 بود که علی رحیمی‌فر عضو شورای شهر همدان با پیروزی در مجمع انتخاباتی هیئت کشتی استان همدان، جایگزین جلال صابریون شد. نزدیک به 20 ماه از مدیریت رحیمی‌فر در کشتی استان همدان می‌گذرد و با این حال قهرمانان نامدار ورزش اول مادستان از عملکرد مدیریت و متولیان این رشته ورزشی رضایت ندارند.

برادران جوکار، مهرداد سعدی‌نژاد، محمد رضایی، مصطفی یونسی‌نیا، محمدحسین سلطانی و ... که همگی جزء افتخارات و مفاخر کشتی استان هستند به هیچ عنوان به مدیریت هیئت کشتی نمره قبولی نمی‌دهند.

رئیس هیئت کشتی استان همدان در این 20 ماه حتی یک جلسه هم با قهرمانان نامی استان برگزار نکرده و یکی از رسانه‌ها در این باره حرف نهایی را زده بود که این روزها هیچ‌کس از میثم جوکار خبری ندارد. مهرداد سعدی‌نژاد، سعید ابراهیمی و خیلی دیگر از مدال‌آوران به باد فراموشی سپرده شده‌اند!

وقتی برای هیئت نیست

رئیس هیئت کشتی را شاید هرچند وقت یکبار و به زحمت بتوان در هیئت کشتی ملاقات کرد. در واقع مشغله‌کاری فراوان عضو شورای شهر هیچ‌وقت اجازه نداده که رئیس هیئت کشتی روی شغل دوم خود تمرکز کند و به عبارت ساده‌تر، مدیریت فعلی برخلاف مدیر قبلی علاقه‌ای به حضور فیزیکی در هیئت ندارد.

کار هیئت کشتی در این 20 ماه همیشه در دست اطرافیان رحیمی‌فر بوده که برای پیروزی‌اش در انتخابات از جان مایه گذاشتند. عدم حضور رحیمی‌فر در هیئت کشتی تا جایی پیش رفته که چندی پیش یکی از قهرمانان کشتی استان همدان می‌گفت: وقتی برای ملاقات رئیس هیئت با او تماس گرفتم، گفت اگر کاری داری به شورای شهر بیا!

بدتر از ماجرای فوق اما وضعیت هیئت‌ شهرستان‌های مستعدی چون نهاوند و ملایر است. رئیس هیئت کشتی در چندماه اخیر یا از هیئت‌های این دو شهرستان مستعد سرکشی نکرده یا اگر هم چنین اتفاقی رخ داده ما از آن اطلاع نداریم.

ملایر و نهاوند این روزها به حال خود رها شده و دچار یک از هم‌گسیختگی بی‌سابقه در هیئت کشتی این دو شهرستان پرظرفیت هستیم. هر روز از کشتی این دو شهرستان اخبار حاشیه‌ای به گوش می‌رسد و معلوم نیست چه زمانی آتش تند حاشیه‌ها در کشتی ملایر و نهاوند فروکش خواهد کرد.

فدراسیون هم نمی‌رویم

در چنین وضعیتی طبیعی است که رئیس هیئت کشتی استان همدان در جلسات فدراسیون هم خیلی حاضر نشود. رحیمی‌فر که در بحبوحه استعفای رئیس فدراسیون کشتی و برخلاف درصد بالایی از رؤسای هیئت‌های استانی حاضر نشد از رسول خادم، مرد عاشق‌پیشه کشتی مملکت حمایت کند، در جلسات فدراسیون کمتر حاضر می‌شود و این همان چیزی است که نایب‌رئیس هیئت و یکی از رأی‌دهندگان به او می‌خواهد تا به‌واسطه حضور در فدراسیون رابطه خود با خادم و دیگر فدراسیون‌نشینان را تقویت کند.

همدان، غایب بزرگ جاکارتا

رشته‌ای که خود به دست اهالی سیاست افتاده اما رئیس سیاسی‌اش در یک گفت‌وگوی جالب عنوان می‌کند که «دخالت سیاسیون در ورزش بارها ثابت کرده که نتیجه‌ای به دنبال نداشته است».

نتایج اخیر انتخابی تیم ملی کشتی آزاد بار دیگر ثابت کرد که کشتی همدان در برزخ بلاتکلیفی سیر می‌کند و در یک منجلاب عجیب دست‌وپا می‌زند. کشتی‌ای که به دستان پرتوان گوش‌شکسته‌های نامدار خود در دو دوره قبلی بازی‌های آسیایی سه نشان ارزشمند طلا به دست آورده بود، حالا تنها برای حضورش در این رویداد حاضر است دست به هر کاری بزند اما افسوس که این خانه از پای‌بست ویران است و باید بنشینیم و غیبت بزرگ کشتی استان همدان در جاکارتا را با اندوه فراوان تماشا کنیم.

روزگار نه‌چندان دور جمال میرزایی در همین انتخابی‌ها کارها می‌کرد در حد کارستان. صادق گودرزی چندین سال در وزن خود رقیب نداشت و میثم مصطفی‌جوکار در 86 کیلوگرم آقایی می‌کرد و ما بدون هیچ نگرانی، چشمان خود را قرض به تماشای مسابقات انتخابی می‌دادیم حالا اما کار به جایی رسیده که نه‌تنها کشتی‌گیران استان رنگ میادین بین‌المللی را به خود نمی‌بینند بلکه در انتخابی‌های تیم ملی خودمان هم به عناوینی چون سومی و چهارمی بسنده می‌کنند.

اتفاقات انتخابی تیم ملی کشتی آزاد در حالی رخ داد که ورزش اول استان همدان در بازی‌های آسیایی 2010 گوانگجو دو نماینده به نام‌های جمال میرزایی و صادق گودرزی را داشت که هردو عنوان قهرمانی را به دست آوردند. در بازی‌های آسیایی 2014 اینچئون هم میثم مصطفی‌جوکار از استان همدان عنوان قهرمانی را کسب کرد و حالا بعد از دو دوره حضور در بازی‌های آسیایی، دست کشتی استان همدان از حضور در این رویداد مهم و بین‌المللی در قاره کهن کوتاه می شود.

رئیسی که گوش‌شکسته‌ها را نمی‌شناسد

مدیریت فعلی هیئت کشتی در باب اطلاعات کشتی هم خیلی نمره قبولی نمی‌گیرد. رحیمی‌فر حتی در جریان برگزاری مراسم تجلیل از قهرمانان ورزش استان همدان که چندی پیش برگزار شد، خبر از اینکه چه نفراتی از خانواده کشتی استان همدان در این برنامه مورد تجلیل قرار خواهند گرفت، نداشت.

او حتی نمی‌دانست که سال گذشته مسعود مصطفی‌جوکار مربی تیم ملی کشتی آزاد جوانان در چه رده‌ای و به چه مسابقاتی اعزام شده است.
فرنگی، فعلا نیاز نیست

نگارنده چندی پیش با حضور در خانه کشتی و محل تمرین کشتی‌گیران با یک صحنه جالب روبرو شد. «مهران محسنی» فرنگی‌کار استان که سابقه قهرمانی در مسابقات کشوری را دارد، در حال تمرین با آزادکاران بود و وقتی از او علت را جویا شدیم، در پاسخ گفت که از سوی هیئت هیچ سانسی برای تمرین فرنگی‌کاران اختصاص داده نشده است.

مثل روز روشن است که کشتی فرنگی همدان ظرفیت بسیار بالایی دارد و این را چند سال پیش و وقتی که هیئت کشتی شهرستان همدان اقدام به توجه جدی به این رده کرد، دریافتیم.

نونهالان و یک نتیجه مفتضحانه

چندی پیش مسابقات کشتی قهرمانی نونهالان کشور در لرستان برگزار شد و همدان در آن مسابقات عنوان هفدهمی را به خود اختصاص داد.
رئیس و اطرافیان هیئت کشتی در 20 ماه گذشته همواره سند افتخارات ناچیز کشتی همدان را به نام خود زده‌اند. برای مثال قهرمانی در مسابقات پیشکسوتان کشور را چنان در بوق و کرنا می‌کنند که انگار در آوردگاه المپیک حائز عنوان شده‌ایم! عناوینی که ماحصل زحمات گذشته است و به هیچ عنوان ارتباطی به مدیریت فعلی ندارد.

اما این وسط رده پایه استان صاحب سبک همدان که مستقیم با مدیریت فعلی ارتباط دارد، در کمال ناباوری هفدهم کشور می‌شود و آب از آب تکان نمی‌خورد!

اعضای مجمع؛ پشیمان یا متعجب؟!

در روزهایی که سکوت مدیرکل ورزش و جوانان استان همدان در قبال کشتی از نارضایتی وی حکایت دارد، از گوشه و کنار خبر می‌رسد که چند نفر از رأی‌دهندگان در مجمع انتخاباتی هیئت کشتی استان همدان از انتخاب خود پشیمان هستند.

مشخص نیست در هیئت کشتی استان همدان چه می‌گذرد که رئیس هیئت کشتی شهرستان همدان تنها چندماه بعد از فعالیت عطای حضور را به لقایش می‌بخشد، مزدک گیتی رئیس کمیته داوران بعد از درگیری فیزیکی با خبرنگاران، استعفا می‌دهد و مربیان نامدار شهرستان هم میلی به فعالیت ندارند.

چیزی که پیداست اینکه کشتی همدان مثل رسول خادم یک نیروی پای کار، عاشق، جسور، مسلط به کشتی و مخلص کلام از جنس خود می‌خواهد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: