• چهارشنبه ۴ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 977-393-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

یک روانشناس مطرح کرد

تفکر رهایی از رنج و غم، عامل اصلی خودکشی

یک روانشناس بالینی در همدان گفت: مهمترین عملی که می‌تواند جوانان را از این پدیده خطرناک دور کند اصلاح باورهای غلط آنها است چرا که بسیاری از آنها این باور را دارند که اگر خودکشی کنند از زندگی پردرد و رنج خود رها می‌شوند.

محمد ترکمان در گفت‌‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، از آمار بالای خودکشی در سراسر جهان خبر داد و عنوان کرد: بیش از یک میلیون نفر در جهان بر اثر اقدام به خودکشی فوت و در هر 3 ثانیه یک نفر اقدام به خودکشی می‌کند.

وی ادامه داد: متأسفانه آمار خودکشی در جهان به ویژه در قشر نوجوان و جوان بسیار بالا و نگران‌کننده است و از آنجایی‌که قشر جوان سرمایه ملی یک تمدن محسوب می‌شود، باید برای جلوگیری از پیشرفت آمار خودکشی اقداماتی انجام شود.

وی با اشاره به بالا نبودن آمار خودکشی در کشور، بیان کرد: خوشبختانه ایران در بحث خودکشی در میانه جدول آمار جهان قرار دارد و شهرهایی از جمله بوشهر، خوزستان، کرمان و فارس بیشترین آمار خودکشی را دارند چرا که خودکشی به عنوان راه‌حلی برای رهایی از رنج ها  در افکارعمومی مردم رخنه کرده است.

این روانشناس اظهار کرد: با توجه به تحقیقات صورت گرفته آمار اقدام به خودکشی بیشتر از خودکشی منجر به مرگ است و این آمار در کشور نیز حکمفرماست که در این میان، زنان بیشتر از مردان دست به خودکشی می‌زنند اما آمار فوت در اثر خودکشی در مردان بیشتر از زنان است.

وی با اشاره به اینکه خودکشی منجر به مرگ در مردان بیشتر است، تصریح کرد: معمولا مردان با استفاده از شیوهایی مثل تیراندازی به خود، حلق‌آویز کردن یا سقوط از یک بلندی دست به خودکشی می‌زنند اما زنان از شیوه‌های دیگری که امکان زنده ماندن بیشتر است مثل مصرف دارو و زدن رگ اقدام به انجام این ناهنجاری اجتماعی می‌کنند.

ترکمان یادآور شد: از عوامل مهمی که به افزایش این کج‌روی اجتماعی دامن می‌زند می‌توان به آئین برخی مذاهب، شرایط اجتماع و عوامل روانی و فرهنگی اشاره کرد.

وی برای ایجاد زمینه ترس از خودکشی در جوانان گفت: مهمترین عملی که می‌تواند جوانان را از این پدیده خطرناک دور کند اصلاح باورهای غلط آنها است چرا که بسیاری از آنها این باور را دارند که اگر خودکشی کنند از زندگی پردرد و رنج خود رها می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از جوانانی که دست به خودکشی می‌زنند دچار اختلال روانی نیستند بلکه باورهای غلط آنها این زمینه را در ذهنشان برای اقدام به خودکشی فراهم می‌سازد و فقط حدود 10 درصد از کسانی‌که اقدام به خودکشی می‌کنند دچار اختلال روانی هستند.

این مشاور بالینی در پایان با بیان اینکه این افراد را به هیچ عنوان نباید سرزنش کرد، گفت: افرادی که قبل از اقدام به خودکشی اعلام می‌‌کنند که می‌خواهند دست به چنین کاری بزنند، در واقع به نوعی درخواست کمک از دیگران برای رهایی از رنج و غم خود دارند پس به هیچ عنوان نباید آنها را به سخره گرفت و سرزنش کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: