• شنبه ۷ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 977-1990-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

مدیر نظارت بر داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان مطرح کرد:

رفع نیازهای دارویی مردم همدان تا چند روز آینده

مدیر نظارت بر دارو، فرآورده‌های بیولوژیک و موادمخدر دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به اینکه تمام تلاش کارشناسان حوزه دارویی بر این است که بیماران به داروهای مورد مصرف خود دسترسی داشته باشند، گفت: در این ایام با جان و دل پاسخگوی مردم بوده و سعی به راهنمایی درست آنها داریم.

دکتر مرضیه مساعد در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با بیان اینکه برخی از اقلام دارویی که در چند روزه گذشته دچار کمبود بوده، توزیع شده است، اظهار کرد: امید است طی روزهای آینده با توزیع مجدد داروهایی که دچار کمبود بودند، نیازهای دارویی مردم کاملا مرتفع شود.

وی یادآور شد: مردم می‌توانند در صورت هر گونه سوال و نیاز دارویی از طریق سامانه‌های 1490 و 190 با اداره نظارت بر دارو تماس حاصل کنند.

کمبود برخی اقلام دارویی منحصر به همدان نیست

معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز با اشاره به اینکه کمبود برخی اقلام دارویی فقط منحصر به استان همدان نبوده و کشوری است، بیان کرد: سهمیه اقلام دارویی مورد نیاز بیماران خاص بر اساس سرانه جمعیتی و تعداد بیماران خاص هر استان که در وزارت بهداشت ثبت است، تعلق می‌گیرد.

دکتر ایرج خدادادی یادآور شد: تا آنجا که مقدور است تلاش بر این است تا تمام سهمیه دارویی به ویژه اقلام دارویی بیماران خاص را به طور کامل جذب کرده و سعی می‌کنیم با افزایش اعتبارات مالی برای خرید دارو به مشکلی برنخوریم.
وی با بیان اینکه این کمبود دارو متناسب با نرم کشوری است و همانند سایر استان‌ها است، افزود: هیچ بیماری در زمینه کمبود دارو تحت فشار قرار نگرفته و وزارت بهداشت تمام تلاش خود را می‌کند تا داروهایی که نیاز به وارادات آن است و همچنین آن دست از مواد اولیه مورد نیاز داروهای ایرانی را تأمین کند.

نبود دارویی در یک داروخانه را نمی‌توان کمبود تلقی کرد

خدادادی خاطرنشان کرد: اگر فردی به داروخانه‌ای مراجعه کرد و نتوانست داروی مورد نیاز خود را تهیه کند، این را نمی‌توان کمبود تلقی کرد، شاید این داروخانه به علت تعدد مراجعه‌کننده آن دارو را تمام کرده باشد اما اگر به داروخانه‌ای در نقطه دیگری از شهر مراجعه کند، آن دارو را می‌تواند بیابد.

وی با بیان اینکه در بحث دارو مؤلفه‌های زیادی دخیل است، گفت: اساسا دارو شامل تحریم نمی‌شود اما نقل‌وانتقالات مالی، حمل‌ونقل و سایر مواردی که قرار است در آبان‌ماه در لیست تحریم قرار گیرد، منجر به این می‌شود که روند واردات دارو طولانی‌تر شود.

 
خدادادی با اشاره به اینکه پرداخت به موقع معوقات مالی بیمه‌ها به علوم پزشکی منجر به تسریع در روند خرید دارو می‌شود، اظهار کرد: اگر بیمه‌ها مطالبات را به موقع پرداخت کنند ما نیز پول شرکت‌های دارویی را پرداخت می‌کنیم و همین امر سبب می‌شود شرکت‌های دارویی نیز راحت‌تر دارو بفروشند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: