• پنجشنبه ۱۲ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 977-4294-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس موسسه آموزش عالی علوم انسانی جامعه المصطفی(ص):

گردشگری مذهبی از ادبیات علمی خوبی برخوردار نیست

رئیس موسسه آموزش عالی علوم انسانی جامعه المصطفی(ص) با بیان اینکه گردشگری مذهبی از ادبیات علمی خوبی برخوردار نیست، گفت: باید به سمت گردشگری مجازی پیش رفت و از فضای مجازی در گردشگری دینی بهره برد.

به گزارش ایسنا،منطقه همدان، دکتر محمدعلی حاجی ده آبادی پنجشنبه ۱۲ مهر در همایش بین المللی نخبگان و سفیران فرهنگی در راستای رویداد همدان 2018، اظهار کرد:امیدوارم حضور ما در این همایش ثمره بسیاری برای انسانیت و جهان اسلام داشته باشد چرا که در این مراسم به بررسی مفاخر علمی، ادبی و عرفانی  می پردازیم.

وی با بیان اینکه وظیفه ما این است که گردشگری دینی را تقویت کنیم، افزود: ارکان تشکیل دهنده گردشگری کوچ و مهاجرت است و می تواند درون وطنی و برون وطنی باشد.

حاجی ده آبادی بیان کرد: گردشگری مذهبی می تواند بازدید از مکان مذهبی، شرکت در مراسم مذهبی و یا حضور در کناریک فرد مذهبی باشد که امروز به عنوان صنعت پربازده و دارای آثار بسیاری است که در همه کشورها به آن توجه می شود.

وی با بیان اینکه گردشگری مذهبی اصطلاحی برگرفته از دو واژه مهم گردشگری و مذهبی است، ادامه داد:هر کاری که برمبنای علم نباشد ثمره خوبی نخواهد داشت اما اگر ماهیت علمی داشته باشد اثرات خوبی برجای می‌گذارد.

حاجی ده آبادی با بیان اینکه گردشگری مذهبی می تواند موضوع احکام خمسه باشد، تاکید کرد: حج برای افرادی که دارای تمکن مالی هستند واجب بوده و برای برخی مستحب و بعضی نیز مباح اشت البته گردشگری حرام هم وجود دارد.

حاجی‌ده‌آبادی با بیان اینکه بر اساس هدف کوچ، گونه‌های مختلف گردشگری رقم می خورد و می توان انواع آن را تعریف کرد، افزود: از یک منظر می‌توان گردشگری حقیقی را معرفی کرد و به صورت فایلی در اختیار دیگران قرار داد.

حاجی ده آبادی با بیان اینکه در فعالیت‌های حوزه گردشگری نباید رفتار و سلوک ما باعث نفرت از آن شود بلکه باید جلب توجه کند، عنوان کرد: قاعده نفی سبیل سلوک ما را در گردشگری مذهبی تعریف می‌کند ومی‌توان به فقه نو یعنی فقره گردشگری دست یافت.

وی با بیان اینکه برای گردشگر باید حق امنیت قائل شد، افزود: باید در گردشگری امنیت حقوقی، غذایی، جسمی، روحی، روانی فرد تأمین شود که می‌توان این قوانین را با همبستگی کشورهای اسلامی تدوین کرد.

حاجی ده آبادی با اشاره به اینکه برخورداری از زمینه گردشگری حق انسان است، گفت: در گردشگری بیشتر به مقوله تفریح توجه می‌شود که ما معتقدیم این نگاه دارای کاستی‌هایی است چرا که به موضوع حقوق بشر در آن یعنی حق بر دینداری توجه نشده است.

حاجی ده آبادی بیان کرد:بیش از اینکه به دنبال قوانین حقوقی باشیم باید به دنبال قوانین اخلاقی موثر و مروج گردشگری باشیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: