• دوشنبه ۱۶ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 977-5194-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

پژوهشگران فرانسوی و ایتالیایی به همایش دستکند می‌آیند

دبیر همایش بین‌المللی معماری دستکند در همدان گفت: سومین همایش بین‌المللی معماری دستکند با عنوان میراث معماری دستکند برای نسل‌ها ۱۷ تا ۱۹ مهرماه در همدان برگزار می‌شود.

علی خاکسار در گفت وگو با ایسنا، منطقه همدان، با بیان اینکه توجه مجامع علمی و حرفه‌ای جهانی به موضوع معماری دستکند باعث شد تا همایش بین‌المللی معماری دستکند هر سه سال یکبار با هدف شناخت و توسعه هنر خلاقانه بشر، در آشتی با طبیعت به صورت بین‌المللی برگزار شود، افزود: برگزاری این همایش می‌تواند زمینه‌ای برای ثبت جهانی دستکندهای استان همدان به ویژه ارزانفود شود چرا که میهمانانی از کارشناسان جهانی و یونسکو در این همایش حضور خواهند داشت. 

وی با بیان اینکه این همایش با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان، مدیریت امور پایگاه‌های میراث جهانی و دانشگاه بوعلی‌سینا برگزار می‌شود، افزود: در سومین همایش بین‌المللی معماری دستکند، مجموعه‌های دستکند قلعه‌جوق، ارزانفود و شهر زیرزمینی سامن معرفی خواهند شد. 

خاکسار با بیان اینکه همایش نخست در سال 91 در کرمان و دومین همایش در سال 94 در موزه ملی ایران باستان برگزار شد، ادامه داد: در این همایش بیش از 20 سخنرانی علمی توسط پژوهشگران داخلی و خارجی در زمینه معماری دستکند ارائه خواهد شد. 

وی با بیان اینکه پژوهشگرانی از کشورهای فرانسه، ایتالیا، الجزایر و افغانستان در همایش بین‌المللی دستکند شرکت می‌کنند، گفت: در این همایش قرار است مفاهیم و مبانی نظری در معماری دستکند، بستر فرهنگی معماری دستکند، بستر طبیعی و معماری دستکند، حفاظت در معماری دستکند، تکنولوژی و معماری دستکند مورد بررسی قرار گیرد. 

خاکسار با بیان اینکه در این همایش دستاوردهای علمی و مقالات به‌روز دنیا در زمینه دستکند ارائه و در پایان نیز کتاب مجموعه مقالات در این زمینه منتشر خواهد شد، افزود: این همایش سه روزه بوده و دو روز اول در دانشگاه بوعلی‌سینا مباحث علمی آن مطرح می‌شود و در روز سوم نیز از مجموعه دستکندهای استان بازدید و به معرفی آثار تاریخی خود خواهیم پرداخت. 

وی تصریح کرد: هر قدر هم که باستان‌شناسان و کارشناسان در همدان خوب کار کنند اما تا زمانی‌که این مجموعه خوب معرفی نشود و در معرض دید و قضاوت کارشناسان و مسئولان قرار نگیرد به طور قطع به جایی نخواهیم رسید.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: