• سه شنبه ۱۷ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 977-5994-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رازآلود بودن دستکندهای سامن و ارزانفود

دبیر علمی همایش بین‌المللی معماری دستکند در همدان از رازآلود بودن برخی دستکندها همچون سامن و ارزانفود خبر داد و گفت: این گمان تقویت می‌شود که بانوعی فضاهای آئینی و معنوی در این دستکندها روبرو هستیم.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، مهناز اشرفی صبح سه‌شنبه 17 مهر در سومین همایش بین‌المللی معماری دستکند در دانشگاه بوعلی‌سینا، اظهار کرد: دو همایش دستکند در سال‌های 91 و 94 توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با هدف معرفی میراث معماری دستکند به محققان حوزه فرهنگ و هنر برگزار شده است.

وی افزود: رازآلود بودن و ابهام فضا به علت نبود تور و حرکت در درون زمین به ویژه در دستکندهای زیرزمیی همچون سامن و ارزانفود به اوج خود رسیده و این گمان را تقویت می‌کند که با نوعی فضاهای آئینی و معنوی روبرو هستیم.

دبیر علمی همایش بین‌المللی معماری دستکند گفت: معماری دستکند انسان همراه با احترام به طبیعت است که ترکیب بی‌نظیری از سازگاری انسان با طبیعت را فراتر از تعامل انسان با طبیعت شکل می‌دهد.

وی اضافه کرد: آمار روبه افزایش مقالات، پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها در دانشگاه‌های کشور توجه و حساسیت بیشتر محققان به این نوع از معماری را نشان می‌دهد.

اشرفی در بخش پایانی سخنانش با بیان اینکه 110 چکیده ازمقالات محققان به دبیرخانه همایش معماری ارسال شده که از این تعداد، 80 مقاله داوری و 58 مقاله پذیرفته شد، اظهار کرد: فرانسه، ایتالیا، الجزایر و افغانستان کشورهای میهمان در این همایش هستند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: