• سه شنبه ۱۷ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 977-6494-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

تمدد اعصاب در دستکندها

دبیر علمی همایش بین‌المللی معماری دستکند در همدان گفت: برای نشان دادن جاذبه دستکندها نباید عجله کرد و بیشترین هزینه را قبل از ورود گردشگران، صرف حفظ حریم، شناسایی ابعاد سایت‌ها، حفاظت، نگهداری و مراقبت از آنها قرار داد.

مهناز اشرفی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، درباره رازآلود بودن دستکندها اظهار کرد: عدم حضور زمان، مکان و نور در دستکندها و تاریکی مطلق در این نوع معماری باعث ایجاد احساسی غریب در انسان می‌شود.

وی افزود: فضاهای دستکند فقط به واسطه یک در به دنیای خارج ارتباط پیدا ‌می‌کند و تمرکز و خلوص خاصی در این مکان به انسان دست می‌یابد.

اشرفی به آرامش موجود در این دستکندها اشاره و عنوان کرد: تمدد اعصاب، سردرد و کم‌خوابی در بین افراد در این مکان‌ها برطرف می‌شود و تنها آرامش مطلق تمامی وجود افراد را دربرمی‌گیرد که می‌تواند موضوع تحقیق رشته‌ها و تخصص‌های زیادی قرار گیرد. انسان از خاک به وجود آمده و به خاک نیز بازمی‌گردد، از این‌رو ارتباط خوبی با این نوع معماری به وجود خواهد آمد.

این پژوهشگر درباره تعداد دستکندهای شناخته شده در کشور اظهار کرد: بیش از 200 اثر شاخص شناخته شده، توسط محققان در سراسر کشور شناسایی شده است.

وی تصریح کرد: در پژوهشکده ابنیه و بافت گروهی به نام معماری دستکند تأسیس کردیم که این گروه چند سالیست در استان‌ها به صورت تخصصی مشغول پژوهش و تحقیق است.

دبیر علمی همایش بین‌المللی معماری دستکند بیان کرد: ایران به علت گستردگی فراوان و قدمت تاریخی، از لحاظ تعداد و تنوع کشوری غنی است و گونه‌های مختلفی از قنات تا شهرهای کندوان و سامن را شامل می‌شود‌.

وی افزود: احتمال پیدا کردن شهرهای زیرزمینی در سراسر کشور وجود دارد چرا که در شرایط سخت گذشته که با کم‌آبی، گرما و سرمای شدید، حملات دشمن و ... وجود داشته است، پیدا شدن شهرهای زیرزمینی دور از تصور نخواهد بود.

اشرفی با اشاره به علاقه محققان در زمینه دستکند، عنوان کرد: آذربایجان‌شرقی، اصفهان، فارس و خوزستان بیشترین ارائه مقاله را در جشنواره‌ها داشته‌اند.

وی به اهداف برگزاری همایش بین‌المللی معماری دستکند اشاره و تصریح کرد: در وهله نخست به دنبال جاانداختن مفهوم معماری دستکند در بین محققان بودیم که با تحلیل مقالات ارسالی، دیدیم این مفهوم جاافتاده است.

دبیر علمی همایش بین‌المللی معماری دستکند تاکید کرد: مستند نگاری و مستندسازی شایسته سایت ها و همایش ها بسیار مهم است و در وهله دوم پس از شناسایی حفاظت و مراقبت از بنا در درجه اهمیت قرار دارد.

وی بیان کرد: علل شکل‌گیری و تاریخ ایجاد از جمله سوال‌هایی است که در مراحل بعدی باید مورد تحقیق و بررسی قرار گیرد.

اشرفی درباره دستکندهای همدان نیز گفت: با توجه به شرایط جوی همدان، بیشتر دستکندهای همدان زیرزمینی هستند که در نوع خود بی‌نظیر است و عزم ملی از سوی مسئولان برای شناخت همه ارزش‌ها و عرضه خوب به مخاطبان نیاز است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: