• چهارشنبه ۱۸ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 977-6594-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

استاد دانشگاه بیروت:

دستکندهای ایران منحصربفرد و بی‌نظیر هستند

استاد دانشگاه بیروت گفت: دستکندهای موجود در کشور ایران، جاذبه‌هایی منحصربفرد و بی‌نظیر هستند.

دکتر ژان کلود ووآزن که تخصص‌اش معماری اسلامی در دوره ساسانیان است، در حاشیه همایش بین‌المللی معماری دستکند در همدان در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، اظهار کرد: در دوره ساسانیان از دستکندها برای کاربرد نظامی استفاده می‌شده است که نمونه‌های آن را در خراسان و سیستان و بلوچستان می‌توان دید و مقاله‌های مفصلی در این‌باره برای دانشگاه بیروت نوشته‌ام.

وی عنوان کرد: در زمان حمله اعراب به ایران، مردم به روستاها و کوه‌ها پناهنده شده و با ساخت دستکندها برای دفاع از جان خود، در آنجا مستقر می‌شدند.

وی با بیان اینکه ایران کشوری بزرگ است که سرنوشت جالبی را پشت سر گذاشته، درباره قدمت و علاقه اروپائیان به بازدید از جاذبه‌های گردشگری ایران گفت: یکی از اقدامات بنده ترویج ایرانشناسی در فرانسه و آشنایی اروپائیان با ایرانیان در کنفرانس‌ها و مجلات خارجی است.

این استاد دانشگاه بیروت تأکید کرد: 10 سالی است که برای تحقیقات به ایران سفر کرده و ایران را کشوری تاریخی و با قدمت دیده‌ام.

همایش بین‌المللی معماری دستکند به همت میراث فرهنگی استان همدان و راستای رویداد همدان 2018 به مدت سه روز با هدف بررسی دستکندهای سامن و ارزانفود در حال برگزاری است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: