• چهارشنبه ۱۸ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 977-6694-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

نقشه‌برداری سه‌بُعدی از دستکندهای ارزانفود و سامن

یک مهندس نقشه‌برداری گفت: نقشه‌برداری دستکند ارزانفود و تکمیل سامن، دستکند میمند، کندوان و پروژه‌های دیگر و پس از اینها در بناهای تاریخی میراث فرهنگی و کلیساها در دستور کار قرار دارد.

مهدی برومند در حاشیه همایش بین‌المللی معماری دستکند در همدان در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با بیان اینکه اسکنر لیزری سیستمی است که برای نقشه‌برداری سه‌بُعدی کاربرد دارد، درباره جزئیات این اختراع عنوان کرد: برخلاف دستگاه‌های قبلی که نیاز به سه‌پایه و استقرار در مکانی ثابت داشتند، با قدم زدن در محوطه‌ها اقدام به نقشه‌برداری می‌شود.

وی اظهار کرد: در هر ثانیه ۴۳ هزار نقطه به صورت سه‌بُعدی توسط این دستگاه نقشه‌برداری می‌شود که با لیزر و با شعاع ۳۰ متر بُرد دستگاه است و با دقت یک سانتی عکس‌برداری می‌کند.

برومند تأکید کرد: شهرهای زیرزمینی، تونل‌ها، داخل ساختمان، قنات، مسجد، کلیسا، مدل سه‌بُعدی باغ‌های تاریخی، مستندنگاری سه‌بُعدی میراث فرهنگی، نقشه‌برداری سه‌بُعدی ابنیه و ... از مصارف کاربرد اسکنر لیزری است.

این مهندس نقشه‌برداری تصریح کرد: این دستگاه حاصل تحقیقات دانشگاهی در استرالیا است که توسط یک کمپانی انگلیسی سرمایه‌گذاری و تجاری‌سازی شده است.

وی با بیان اینکه فقط یک نمونه از این دستگاه در کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: شهر زیرزمینی نوش‌آباد کاشان و شهر زیرزمینی سامن در ملایر دو نقطه مورد بررسی توسط این دستگاه بوده است.

این مهندس نقشه‌برداری در پایان یادآور شد: علاقمندان می‌توانند فیلم‌های مستند به ویژه اسکن شهرزیرزمینی سامن ملایر را در سایت www.nprco.com/gs مشاهده کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: