• چهارشنبه ۱۸ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 977-7090-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس سازمان دامپزشکی کشور مطرح کرد:

ریشه‌کنی تب‌مالت ظرف 3 سال/شناسایی آلوده‌ترین و سالم‌ترین دام‌ها

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به بومی بودن تب مالت در ایران و دلایل آن گفت: کوچ زیاد، مرزهای طولانی و امکان قاچاق دام و عدم برنامه‌ریزی کشورهای همسایه برای مهار تب مالت از جمله دلایل بومی بودن این بیماری در ایران است.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، علیرضا رفیعی‌پور چهارشنبه 18 مهر در آئین افتتاحیه کنگره بروسلوز در انسان و دام در استان همدان، با اشاره به بروز نخستین نشانه‌های بیماری واگیردار تب مالت در دام و بیان آلوده‌ترین و سالم‌ترین شهرهای کشور از جهت بیماری دام‌ها، افزود: آذربایجان‌غربی آلوده‌ترین و کرمانشاه سالم‌ترین استان‌ها از جهت بیمار بودن دام‌ها هستند.

وی با بیان اینکه همکاری دلسوزانه و برنامه‌ریزی‌های مناسب مسئولان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور عامل اصلی در حذف انواع مختلفی از بیماری‌های واگیردار بوده است، مطرح کرد: مهار بیماری تب مالت نیازمند برنامه‌ای مدون و زمانی طولانی است.

رفیعی‌پور عنوان کرد: حذف و نابودی این بیماری از سال‌های گذشته در 4 مرحله  اعم از واکسیناسیون اولیه، واکسیناسیون همگانی، مراقبت و واکسیناسیون ویژه دام‌های جوان مانند بز، بزغاله و گوساله که اکنون در حال انجام است و مرحله چهارم تست و کشتار بهداشتی دام‌های بالغ که در قالب طرحی 3 ساله در حال برنامه‌ریزی بوده، انجام شده است.

وی با اشاره به فعالیت 30 هزار نفری کارکنان دامپزشکی در سراسر ایران، خاطرنشان کرد: تمامی کارکنان دامپزشکی از هیچ تلاشی در حوزه کنترل بیماری‌های مشترک دام و انسان دریغ نمی‌کنند و در هر شرایطی پاسخگوی مردم و مسئولان هستند.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اعلام تعداد واکسیناسیون سالانه دام‌ها در کشور، بیان کرد: هر ساله 11 تا 11.5 میلیون دام یعنی حدود 95 درصد از دام‌‌ها، مورد واکسیناسیون قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به ریشه‌کنی و مهار بیماری کشنده و سخت تب مالت با هزینه‌ای اندک، گفت: در صورت تخصیص هزینه‌ای اندک توسط مسئولان هر شهرستان برای درمان این بیماری، می‌توان ظرف مدت 3 سال شاهد مهار این بیماری و رسیدن ایران به استانداردهای اروپا بود.

رفیعی‌پور در تشریح کمک مسئولان شهرستان‌ها با مثال زدن استان همدان، گفت: برای نمونه استان همدان دارای 9 شهرستان است، اگر هر یک از مسئولان این شهرستان‌هایش در سال مبلغی حدود 50 تا 100 میلیون تومان درنظر بگیرند مجموع این رقم عدد قابل‌توجهی می‌شود که می‌توان برای مهار این بیماری در استان استفاده کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: