• دوشنبه ۷ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 978-2491-5
  • خبرنگار : 81115
  • منبع خبر : گفتگو

رئیس اداره تنظیم بازار همدان:

مشکل سیرکاران همدانی حل شدنی نیست

رئیس اداره تنظیم بازار سازمان جهادکشاورزی استان همدان با تأکید بر اینکه مشکل سیرکاران استان حل شدنی نیست، گفت: تا زمانی‌که کشاورزان بدون توجه به توصیه‌های جهادکشاورزی اقدام به کشت‌های مازاد می‌کنند مشکل حل شدنی نیست.

مهدی نجفیان در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با بیان اینکه امسال 1300 هکتار سیر اضافه کشت شده است، اظهار کرد: باران‌های بهاری امسال باعث شده کیفیت محصول سیر استان کم و بنابراین بازاریابی این محصول با مشکل مواجه شود.

وی با اشاره به اینکه کشاورزان به توصیه‌های کارشناسان جهادکشاورزی توجه نمی‌کنند، تصریح کرد: کشاورزان به توصیه‌های کارشناسان جهادکشاورزی توجه نمی‌کنند و مشکلات این‌چنینی را برای خود ایجاد می‌کنند به طوریکه سال گذشته نیز با مشکل چغندرکاران مواجه بودیم.

نجفیان خاطرنشان کرد: امسال 4600 هکتار سیر در استان همدان کشت شده که از این سطح 60 هزار تن محصول تولید و 1738 تن نیز صادر شده است.

وی افزود: به تمامی استان‌ها نامه ارسال کرده‌ایم که سیر با کیفیت استان برای تمام واحدهای صنایع تبدیلی فراهم است اما بازار خارجی را هم باید اتاق بازرگانی تأمین کند.

نجفیان ادامه داد: در سالجاری قیمت هر کیلوگرم سیر 1500 تومان و برای مصرف 7000 تومان است درحالیکه در سال گذشته 9000 تومان و برای مصرف‌کننده 17 تا 20 هزار تومان بود.

رئیس اداره تنظیم بازار سازمان جهادکشاورزی استان همدان درباره نبود سرمایه‌گذار در صنایع تبدیلی سیر همدان تصریح کرد: به علت اینکه قیمت این محصول نابسامان است سرمایه‌گذار به دنبال سرمایه‌گذاری در این زمینه نیستند البته 2 واحد صنایع تبدیلی سیر در استان همدان در حال احداث است.

وی با اشاره به اینکه وضعیت چغندرقند کنترل شده و آرام است، یادآور شد: خوشبختانه امسال کشت چغندرقند کنترل شده و در استان همدان 7200 هکتار از این محصول کشت و 420 هزار تن نیز تولید شده است که روند طبیعی خود را سپری می‌کند.

نجفیان با بیان اینکه قیمت مرغ نیز در بازار عادی است، اظهار کرد: قیمت مرغ زنده 6450 تومان و قیمت مصرف‌کننده 9650 است که قیمت مناسبی بوده و توزیع مرغ منجمد نیز متوقف شده است. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: