• یکشنبه ۱۳ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 978-3191-5
  • خبرنگار : 81115
  • منبع خبر : گفتگو

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق همدان خبر داد:

وجود 5 نیروگاه خورشیدی در همدان/امکان صادرات 2 هزار مگاوات برق

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق همدان با اشاره به وجود 5 نیروگاه خورشیدی در استان همدان گفت: یک نیروگاه خورشیدی در کبودراهنگ تا دو ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

محمدمهدی شهیدی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با بیان اینکه فروش انرژی در 6 ماهه سال 96، یک میلیون و 653 هزار و 953 مگاوات ساعت بوده است، افزود: این رقم در 6 ماهه امسال یک میلیون و 687 هزار و 673 مگاوات ساعت رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 2 درصد رشد مصرف انرژی داشته‌ایم.

وی با اشاره به میزان انرژی تحویلی عنوان کرد: در 6 ماهه سال 96 انرژی تحویلی از پست‌های فوق توزیع 2 میلیون و 11 هزار و 287 مگاوات ساعت بوده که با اقدامات انجام شده در راستای کاهش تلفات این مقدار در 6 ماهه امسال به 2 میلیون و 93 هزار و 422 مگاوات ساعت رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 0.95 درصد کاهش دارد.

شهیدی با اشاره به مصرف انرژی برق در تعرفه‌های مختلف بیان کرد: مصرف انرژی برق در استان همدان 32.29 درصد در بخش خانگی، 10.72 درصد در بخش صنعتی، 40.33 درصد در بخش کشاورزی، 10.96 درصد عمومی و 5.70 درصد در سایر بخش‌ها است.

امکان صادرات 2 هزار مگاوات برق وجود دارد

وی با اشاره به اینکه پیک بار تابستان از 15 خرداد آغاز می‌شود و تا 15 شهریورماه ادامه پیدا می‌کند، خاطرنشان کرد: امسال 19 شهریورماه پیک مصرف برق تابستان به پایان رسید و با توجه به اینکه در حال حاضر با مازاد تولید مواجه هستیم، امکان صادرات 2 هزار مگاوات برق به کشورهای همجوار مانند عراق، پاکستان و افغانستان وجود دارد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق همدان اظهار کرد: طی سالجاری در استان همدان پیک شب 97.5.6 با 687 مگاوات و پیک کشور نیز 97.5.7 با 56.932 مگاوات رقم خورد.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای عبور از پیک بار سال 98 عنوان کرد: در این راستا افزایش ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی تا 5223 مگاوات، 598 مگاوات نیروگاه‌های تجدیدپذیر، 437 مگاوات نیروگاه خورشیدی، 102 مگاوات نیروگاه بادی، 14.4 مگاوات نیروگاه زیست توده، 32.6 مگاوات نیرگاه برق‌آبی کوچک، 11.4 مگاوات بازیافت حرارتی و 150 مگاوات نیروگاه‌های برق‌آبی با پیش‌بینی هزینه‌ای معادل 101,108 میلیارد ریال برنامه‌ریزی شده است.

برنامه‎‌های مدیریت مصرف انرژی برای سال 98

شهیدی با اشاره به برنامه‌های مدیریت مصرف انرژی برای سال 98 تصریح کرد: تغییر ساعت کلیه ادارات در کل کشور، استفاده از مولدهای خودتأمینی، تعویض لامپ برای استان‌های گرمسیر، سرویس‌ کولرهای آبی، همکاری ایستگاه‌هایCNG برای مدیریت مصرف برق، استفاده از تجهیزات نوین و محدود کردن ساعات کار شهرک‌های صنعتی با عقد تفاهم‌نامه با کشاورزان از جمله این برنامه‌ها است.

وی با بیان اینکه در استان همدان 5 نیروگاه خورشیدی به بهره‌برداری رسیده و یک نیروگاه نیز تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد، اظهار کرد: در استان همدان برای 75 مگاوات نیروگاه خورشیدی پروانه تأسیس صادر شده است.

وی با بیان اینکه 5 نیروگاه خورشیدی در استان همدان وجود دارد، گفت: این نیروگاه‌ها شامل نیروگاه شهدا در همدان، نیروگاه باباطاهر در ابراهیم‌آباد فامنین، نیروگاه بوعلی‌سینا در قهاوند، نیروگاه امیرکبیر در حسین‌آباد و نیروگاه خلیج فارس در مزرعه احیایی است و یک نیروگاه خورشیدی نیز در کبودراهنگ تا دو ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق همدان ضمن اشاره به وضعیت نرخ ارز و شرایط اقتصادی موجود کشور یادآور شد: سرمایه‌گذاری در بخش نیروگاه‌های خورشیدی خانگی مستلزم سرمایه‌گذاری متقاضیان در این امر است.

وی با بیان اینکه قراردادهای نیروگاه‌های خورشیدی به ظرفیت انشعاب در سال 96 به تعداد چهار نیروگاه به ظرفیت 75 کیلووات شامل یک نیروگاه در تویسرکان و 3 نیروگاه در فامنین وجود دارد، تصریح کرد: در سال 97 نیز پنج نیروگاه 5 کیلوواتی در فامنین در مدار تولید انرژی خورشیدی است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: