• یکشنبه ۲۷ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۲
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 978-395-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گزارش

ماجرای بیماری کشتی‌گیر نهاوندی چه بود؟

در حالی کارشناس استانی ناظر بر اماکن عمومی دانشگاه علوم پزشکی همدان از سهل‌انگاری در ضدعفونی کردن تشک سالن‌های ورزشی همدان سخن به میان آورد که چندی پیش خبری مبنی بر ابتلای یک کشتی‌گیر نهاوندی به بیماری قارچی در فضای مجازی و رسانه‌های استان انتشار یافت.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، در اخبار انتشار یافته «شاهین فاطمی» قهرمان سنگین وزن جوانان استان همدان و نایب قهرمان کشور در مصاحبه‌ای گفته بود: در مسابقات قهرمانی کشور در رده سنی جوانان از ناحیه پیشانی دچار کمی خراشیدگی شدم. بعد از 2 روز استراحت برای تمرین به سالن کشتی نهاوند رفتم اما از ناحیه پیشانی به بیماری قارچ تبخالی دچار شدم. مدت 5 روز است در بیمارستان بستری شده و درد زیادی تحمل کردم. سالن کشتی نهاوند از نظر بهداشت سطح پایینی دارد. این سالن دوش آبگرم ندارد و کشتی‌گیران نمی‌توانند بعد از پایان تمرین خود را بشورند.

به منظور جویا شدن از صحت و سقم قضیه پس از پیگیری‌های فراوان خبرنگار ایسنا برای مصاحبه با مسئولان مربوطه کسی حاضر نشد اظهاراتی در این زمینه داشته باشد و فقط شبکه بهداشت نهاوند در یک کلام گفت بیماری قارچی به یکی از کشتی‌گیران نهاوندی سرایت کرده هر چند او بیماری زمینه‌ای داشته است و دیگر حاضر به مصاحبه نشد.

کارشناس استانی ناظر بر مراکز تهیه و توزیع موادغذایی و اماکن عمومی دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز در گفت‌وگو با ایسنا، در این رابطه اظهار کرد: عدم استعلام اداره تربیت‌بدنی از مرکز بهداشت هنگام صدور مجوز برای فعالیت سالن‌های ورزشی از مشکلات کلی در حوزه مجتمع‌های ورزشی به ویژه سالن‌های سربسته است.

افشین حولکی مطرح کرد: عدم استعلام تربیت‌بدنی هنگام صدور مجوز از حوزه بهداشت باعث می‌شود تا زیرساخت‌های مناسب، نظارت و آموزش‌های لازم همانند تعداد دوش، فضای سالن و لوازم مورد استفاده در سالن‌های ورزشی صورت نگیرد.

وی در رابطه با کوتاهی افراد برای پیشگیری از بیماری‌های پوستی و آلودگی در وسایل سالن‌ها، اظهار کرد: عمدتا افراد مراجعه‌کننده به سالن‌ها و اماکن ورزشی، نظافت و بهداشت شخصی مانند استفاده از دمپایی مشترک و استحمام بعد از ورزش را رعایت نمی‌کنند.

حولکی با اشاره به اینکه صدور مجوز فعالیت آرایشگاه‌ها، نانوایی‌ها و رستوران‌ها مشروط به استعلام از حوزه بهداشت است، اظهار کرد: در صورت استعلام آموزش و نظارت به شکل دقیق و حساس‌تری در این بخش‌ها صورت می‌گیرد اما در بخش سالن‌های ورزشی صلاحیت بهداشتی هنگام صدور مجوز اهمیت داده نمی‌شود اما در تلاش هستیم تا اداره تربیت‌بدنی را نسبت به ضرورت استعلام از حوزه بهداشت هنگام صدور مجوز مجاب کنیم.

کارشناس استانی ناظر بر مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی دانشگاه علوم پزشکی همدان در تشریح نظارت این سازمان بر عملکرد سالن‌های ورزشی گفت: به علت اینکه این مراکز غالبا زیرنظر تربیت‌بدنی فعالیت می‌کنند، بهداشت برای آنها به صورت کتبی اخطاریه ارسال و در صورت وجود مشکلات گسترده‌تر اقدام به پلمب سالن می‌کند.

وی با الزامی دانستن وجود تهویه هوا و انجام ضدعفونی وسایل‌های ورزشی به‌ویژه تشک‌ها بعد از هر شیفت کاری برای سالن‌های ورزشی، مطرح کرد: به علت فعالیت زیاد و تعریق بسیار رطوبت بسیار بالایی در مجتمع‌های ورزشی وجود دارد که این یکی از لایل عمده در رشد قارچ‌ها است.

حولکی ادامه داد: ضدعفونی کردن تشک‌ها باید بعد از اتمام هر شیفت کاری صورت گیرد اما متأسفانه متصدیان سالن‌های ورزشی هفته‌ای یکبار اقدام به این کار می‌کنند.

وی در رابطه با شکایت افراد از سالن‌های متخلف اعلام کرد: افراد می‌توانند با مراجعه به مراکز بهداشت شهرستان خود یا تماس با شماره رایگان 190 با ذکر مشخصات و توضیحات دقیق تخلفات را گزارش دهند.

حولکی با بیان اینکه امکان انتقال بیماری قارچی درسالن‌های ورزشی وجود دارد به طوریکه بنده خود با حضور در یکی از سالن‌ها به این بیماری مبتلا شدم، درباره کشتی‌گیر نهاوندی نیز گفت: این فرد می‌تواند در صورت تمایل شکایت خود را به مرکز بهداشت اعلام کند.

و اما رئیس هیئت کشتی نهاوند به خبرنگار ایسنا گفت: ایامی که شاهین فاطمی، کشتی‌گیر نهاوندی در بیمارستان بستری بود، به اتفاق یکی از مسئولان ورزش شهرستان برای عیادت وی رفتیم و پس از خواندن پرونده پزشکی‌اش متوجه شدیم یک درصد هم اثر قارچ وجود ندارد و فقط به علت مصدومیت در بیمارستان بسر می‌برد.

فرامرز سماوات افزود: اداره ورزش پیگیر این موضوع بوده و هفته گذشته هم با هیئت کشتی استان در نهاوند جلسه داشتیم و نقصی در سالن‌های کشتی شهرستان وجود ندارد.

وی افزود: سالن کشتی مانند سالن والیبال و بسکتبال نیست و عرق بدن کشتی‌گیران بر روی تشک می‌ریزد و نیاز به نظافت دارد تا قابلیت استفاده مجدد داشته باشد. 
سماوات با بیان اینکه هر روز نظافت سالن‌ها و تشک‌ها انجام می‌گیرد چرا که در غیر این صورت نمی‌شود در سالن‌ها تمرین کرد، ادامه داد: تجهیزات ورزش کشتی در نهاوند بی‌نقص بوده و نظافت سالن‌ها در حد عالی است.

وی با بیان اینکه انرژی که نظافت‌کنندگان سالن کشتی نهاوندمصرف می‌کنند در سطح استان نمونه است، عنوان کرد: امروز مانند ایام قدیم نیست و افراد قبل از حضور در سالن در منازلشان دوش دارند و بعد از تمرین هم می‌توانند پس از حضور در منزل استحمام کنند.

رئیس هیئت کشتی نهاوند درباره وجود دوش در سالن‌های کشتی تصریح کرد: دوش در سالن‌ها وجود دارد اما ممکن است با وضعیت مالی و اقتصادی موجود به علت قطع گاز و عدم پرداخت هزینه‌ها قابل استفاده نباشد اما باید توجه داشت که مسأله بهداشت به خود شخص هم مربوط می‌شود.

وی با بیان اینکه کودکان و نونهالان شرایط حمام در سالن ندارد و حتی گاهی خانواده‌ها اجازه این کار را نمی‌دهند، یادآور شد: بزرگسالان هم از پس نظافت خود برمی‌آیند به طوریکه همین کشتی‌گیر نهاوندی هم که ادعای ابتلا به بیماری قارچی دارد، خود بزرگسال است و می‌تواند از پس بهداشت فردی خود برآید.

سماوات در پایان اعلام کرد: در نهاوند 13 مربی، 13 کلاس مختلف و بین 50 تا 70 شاگرد در 6 سالن کشتی شهرستان فعالیت دارند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: