• سه شنبه ۶ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 979-593-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

چرا زانویم هنگام راه رفتن تق تق می‌کند؟

یک متخصص طب‌سنتی در همدان با تأکید بر اینکه صدا دادن مفاصل و تق تق زانو یک بیماری تلقی نمی‌شود، به علل و درمان آن پرداخت.

دکتر یارمحمد تکلو در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، در این‌باره اظهار کرد: وجود گاز در مایع مفصلی، روی هم افتادگی و حرکت رباط‌ها و نازک شدن غضروف بین مفاصل در آرتروز از عوامل صدا دادن مفاصل هنگام حرکت است در ضمن چنانچه همراه با صدا دادن مفصل درد و محدودیت حرکت وجود داشته باشند، نیاز به بررسی تحت نظر پزشک است.

وی با بیان اینکه اگر از سن میانسالی به بعد مفاصل شروع به صدا دادن کند، باید از نظر آرتروز بررسی شود، خاطرنشان کرد: صدا دادن مفصل موضوع مهمی نیست و نیاز به بررسی و درمان ندارد مگر اینکه همراه با شدت درد بوده و مانع از حرکت باشد.

تکلو برای رفع این حالت توصیه کرد: پرهیز از چهار زانو نشستن، کاستن از وزن، پیاده‌روی در سطح هموار و صاف و نرم دویدن از جمله راهکارهای کاهش این معضل است.

وی به راهکارهای طب‌سنتی ایرانی اشاره کرد و گفت: استفاده از خوراکی‌های کاهنده گاز مانند زیره و زنیان همراه با عرق گاوزبان، ماساژ ملایم اندام با روغن زیره، داشتن ورزش منظم، پرهیز مصرف از خوراکی‌هایی مانند فست‌فودها و خوراکی‌های نفاخی مثل عدس، کلم و قارچ از جمله موارد است.

این متخصص طب‌سنتی با تأکید بر اینکه ارتباط چندانی بین صدا دادن مفاصل با کمبود مصرف ویتامین‌ها و کلسیم وجود ندارد، تصریح کرد: یکی از بهترین راه‌های قوی کردن عضلات برای مبارزه با آرتروز و دردهای مفاصل ورزش است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: