• چهارشنبه ۷ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 979-1093-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نحوه تربیت کودک از نظر ابن سینا

پژوهشگر فلسفه اسلامی گفت: ترس شدید، غم و اندوه سه حالتی است که از کودکی در جان وی می ماند پس از همان دوران باید کودک را خوش اخلاق بار آورد.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، دکتر نجفقلی حبیبی عصر چهارشنبه 7 آذر در همایش روزجهانی فلسفه"بزرگداشت ابن سینا" در همدان، اظهار کرد: کتاب قانون ابن سینا در ۵ کتاب تقسیم شده که کتاب اول وی را به ۴ فن تقسیم کرده و در بند سوم آن به مسائل تربیت اختصاص یافته است.

وی افزود: تربیت در زبان فارسی پرورش معنی شده است که در گیاهان، حیوانات و انسان به کار گرفته می شود. در تربیت چیزی را به کسی اضافه نمی کنیم بلکه زمینه ها را مهیا می کنیم، تا خود فرد رشد کند.

حبیبی عنوان کرد: ابن سینا در این فصل از کتاب خود، تربیت را از لحظه تولد آغاز کرده و حتی به قابله نیز دستوراتی برای تولد نوزاد داده است.

وی در مقاله "تربیت کودک در قانون" تصریح کرد: ابن سینا در جریان رشد کودک دو مساله مورد توجه قرار داده که تربیت بدنی که همان ورزش است و در وهله دوم موسیقی و آواز را برای تربیت روحی کودکان تجویز کرده است. 

این پژوهشگر فلسفه اسلامی تاکید کرد: تقویت مزاج از طریق تلطیف موسیقی، برای جان کودک مورد توجه قرار دارد.

وی با اشاره به مراقبت های مادر در نظر ابن سینا، عنوان کرد: وی حتی درباره شیردادن کودک نیز مطالبی را بیان کرده که اگر مادر نتواند شیر دهد و دایه را درنظر بگیرد، ۲۵ شرط را برای دایه درنظر گرفته است.

وی اظهار کرد: بوعلی انتقال از دوران طفولیت به کودکی را بسیار سخت عنوان و بیان کرده و به دو مساله سلامت کودک و برداشتن موانع حرکت وی را مورد تاکید قرار داده و معتقد است برای حفظ اخلاق کودک باید مراقبت کرد.

این پژوهشگر فلسفه اسلامی با بیان اینکه اخلاق بد تابع بدن است، عنوان کرد: در شش سالگی که کودک را به تعلیمات بفرستید مراقب باشید که با سخت گیری کار آموزش کودک آغاز نشود و آموزش ها به صورت تدریجی باشد.

وی افزود: بوعلی کودکی را تا ۱۴ سالگی می داند و به شدت به ورزش توصیه می کند و انواع ورزش ها را که شامل ۳۰ مدل ورزش بوده را معرفی می کند و معتقد است هر عضو ورزش خواص خود را دارد.

حبیبی تاکید کرد: تربیت کودک در اندیشه و نظر ابن سینا بسیار مهم است و به دقت به آن پرداخته است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: