• چهارشنبه ۷ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 979-1193-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

یک مدرس دانشگاه:

نفس مطیع بدن از سعادت دور می ماند

عضو هیات علمی دانشگاه بوعلی سینا گفت: نفس انسان هر انذاره سرگرم و مطیع بدن باشد به همان انداره از پیوند خالصانه و سعادت دور می شود.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، فرشته ندری ابیانه عصر چهارشنبه 7 آذر همایش روزجهانی فلسفه"بزرگداشت ابن سینا" در همدان، در مقاله انسان شناسی از دیدگاه ابن سینا اظهار کرد: تفاوت هایی بین علم نفس از نظر بوعلی و ارسطو هست که از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی درباره نظر بوعلی درباره معاد بیان کرد: بوعلی معاد روحانی را درصدد اثبات رسانده است و معاد جسمانی را پذیرفته بود.

این مدرس دانشگاه بوعلی سینا تصریح کرد: سه دسته از معتقدین معاد را در بین فلاسفه داریم‌؛ بعضی فقط معاد روحانی را قبول دارند، برخی فقط جسمانی و برخی هردو معاد را که قول بیشتر محققان بر هردو معاد است.

وی در پاسخ به سوال تفاوت نفس انسانی و حیوانی، گفت: انسان در داشتن حس، خیال و وهم با سایرین مشترک است و در داشتن عقل و تمیز از سایر حیوانات جدا می شود که نفس انسانی دو قوت عقل نظری و عقل عملی را دارد.

ندری ابیانه درباره مراتب نفس بیان کرد: نفس به سه قسم نباتی، حیوانی و انسانی تقسیم می شود که نفس پس از بدن باقی می ماند و حدوث با بدن است که عوامل بازدارنده از کمال و سعادت اطمینان با قوای عرافه و فعاله است.

وی بیان کرد: به نظر بوعلی اکثر انسان ها به سوی معقولات و عقل نظری تمایلی ندارند و لذت نمی برند که علت آن اشتغال به بدن و لذات حسی است چرا که انسان تا موقعی که به این بدن تعلق دارد لذت عقلانی می برد اما هنوز خفیف است.

این مدرس دانشگاه بوعلی تصریح کرد: سعادت حقیقی زمانی است که از بدن جدا شود که اکثر مردم بعد از مرگ به آن دست می یابند. از دیدگاه ابن سینا مطلوب انسان ماورای این دنیا بوده و این دنیا مقدمات سعادت است.

در ادامه این همایش، دکتر شهین اعوانی با مقاله رساله اضحویه و جاودانگی نفس، دکتر فاطمه فنا با مقاله سلامان و ابسال و دکتر غلامرضا اعوانی با مقاله توفیق بین عقل و وحی در رسائل ابن سینا، ایراد سخنرانی کردند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: