• شنبه ۱۰ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 979-1293-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

7 مهارت ایستادگی در برابر درخواست‌های نامعقول

یک روانشناس معتقد است با 7 مهارت کاربردی می‌توان به راحتی در برابر درخواست‌های نامعقول ایستادگی کرد و به آنها، «نه گفت».

آرام آزادپور در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، در بیان مهارت‌های نه گفتن و ایستادگی در برابر خواسته‌های غیرمعقول، اظهار کرد: اگر فردی به هر علتی از شما درخواست نامعقول کرد در مرحله اول با قاطعیت تمام درخواست او را رد کرده و باید در گفتن کلمه «نه» راسخ بود.

وی با بیان اینکه «باید مخالفت همراه با دلیل و مدرک باشد»، عنوان کرد: اگر توانایی و یا علاقه‌ای به انجام کار درخواست شده ندارید می‌توانید با ارائه دلایل منطقی «نه» بگویید.

آزادپور تصریح کرد: در مرحله سوم برای عدم انجام درخواست، بهانه بیاورید، از انجام آن کار سر باز زنید و آن را انجام ندهید.

وی تأکید کرد: نسبت به انجام درخواست‌های نامعقول بی‌اعتنا باشید و یا بحث را به حاشیه و شوخی بکشانید و در صورت امکان مکان را به بهانه اینکه دیرتان شده و عجله دارید، ترک کنید.

این روانشناس با اشاره به اینکه «در برابر درخواست‌های نامعقول نباید خجالتی بود»، خاطرنشان کرد: اگر در برابر هر درخواستی که انجام آن برایمان مقدور نیست، خجالتی باشیم تنها فردی که آسیب می‌بیند همان فرد خجالتی است‌.

وی «نه گفتن» را یک اصل مهم دانست و گفت: این اصل به قدری اهمیت دارد که اگر نتوانیم در اجرای آن به خوبی عمل کنیم در تمام ابعاد زندگی خود دچار مشکل می‌شویم و به بن‌بست می‌رسیم و حتی گاهی احساس پوچی می‌کنیم.

آزادپور در پایان با بیان یک اصل کلی برای مواجه نشدن با درخواست‌های نامعقول گفت: اگر می‌خواهیم در شرایط اجبار قبول درخواست دیگران قرار نگیریم باید از هر موقعیتی که در آن ممکن است درخواست نابجا شود، دوری کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: