• دوشنبه ۱۲ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۰
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 979-4997-5
  • خبرنگار : 8119
  • منبع خبر : گزارش

زین پس انگور جهانی بخورید

پيرو توافقات محمود حجتي وزير جهادکشاورزي و گرادسيانر واسيلوا مديرکل فائو در زمینه گسترش شناسايي جهاني پيشينه تاريخي و تنوع زيستي کشاورزي در کشورمان و تکميل پرونده‌هاي مربوطه، نظام توليد انگور در ملاير به عنوان پنجاه و سومين ميراث مهم کشاورزي جهان به ثبت رسيد.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، بنابر اعلام فائو اين دستاورد مهم با پذيرش مدارک، مستندات و دفاعيه‌هاي ارائه شده در اجلاس گروه مشاوران علمي دبيرخانه ميراث‌هاي مهم کشاورزي جهاني از تاريخ هفتم تا دهم آذرماه‌جاري در مقر سازمان فائو در شهر رم حاصل آمد.

اين ثبت که با پايلوت دره‌جوزان شهرستان ملاير صورت گرفت، نشانه‌اي از پيوند عميق مردم منطقه با اصول بهره‌برداري پايدار از منابع آب و خاک در گذر تاريخ است.

لزوم تداوم برندسازی از داشته‌ها و توانمندی‌های استان  

استاندار همدان به مناسبت ثبت جهانی انگور ملایر در پیامی اعلام کرد: ثبت جهانی نظام تولید انگور در ملایر به عنوان پنجاه و سومین میراث مهم کشاورزی جهان تأکیدی دیگر بر شایستگی‌ها، توانمندی‌ها و ظرفیت‌های بی‌نظیر استان همدان است.

سیدسعید شاهرخی افزود: این موفقیت مهم و افتخاری که برای استان به نام ملایر کسب شد را به مردم شریف استان و مردم شهرستان ملایر، به ویژه کشاورزان سختکوش این شهرستان تبریک می‌گویم و از پیگیری و همکاری خوب وزیر جهادکشاورزی، سازمان جهادکشاورزی استان و نمایندگان شهرستان که نقش ویژه‌ای در این ثبت جهانی داشتند، قدردانی می‌کنم.

وی تصریح کرد: مصمم هستیم با تأکید بر نقش ویژه مردم و همدلی و وحدت در استان، تداوم برندسازی از داشته‌ها و توانمندی‌های استان را در مسیر توسعه با صیانت از دسترنج تولیدکنندگان داخلی ادامه دهیم تا روز به روز شاهد موفقیت‌های بیشتر استان در حوزه‌های مختلف باشیم.

تولید سالانه 250هزار تن انگور در ملایر

مدیر جهادکشاورزی شهرستان ملایر نیز به خبرنگار ایسنا گفت: ثبت ميراث‌هاي کشاورزي مهم جهاني ابتکار عمل سازمان فائو است و هدف از اين ابتکار عمل، شناسايي، معرفي و حفاظت از ميراث کشاورزي جهاني است.

علی مروت‌امیری در این رابطه افزود: هر پرونده که درخواست ثبت در اين نظام را دارد، بايد معيار نقش آن در امنيت غذايي و معيشت خانوارهاي روستايي، تنوع زيستي کشاورزي، دانش محلي و بومي و سنتي، فرهنگ و نظام‌هاي ارزشي و سازمان‌هاي اجتماعي  و چشم‌اندازهاي طبيعي و گردشگري کشاورزي مشخص باشد و کشور درخواست‌کننده بايد يک برنامه عمل جامع براي حفاظت و صيانت و توسعه آن به فائو را ارائه دهد .

وی اظهار کرد: ايران به لحاظ برخورداري از تاريخ و تمدن ريشه‌اي در بخش کشاورزي و تنوع زيستي منحصربفرد، ظرفيت‌هاي مهمي از بعد ميراث جهاني کشاورزي دارد که در تفاهمات وزير جهاد‌کشاورزي با مديرکل فائو به اين ابعاد توجه شده است و پس از ثبت کشاورزي مبتني بر قنات، انگور ملاير در روز گذشته به عنوان پنجاه و سومین میراث مهم کشاورزی جهان ثبت شد.

مروت‌امیری با اشاره به اینکه تولید سالانه شهرستان در بحث انگور 250 هزار تُن انگور است، ادامه داد: میانگین تولید شهرستان در هر هکتار 22 تن است اما باغدار نمونه ما چون "محمد غفاری" در روستای افسریه ملایر توانست با اجرای طرح داربستی کردن باغ و رعایت اصول باغداری به تولید 110 تن در هر هکتار دست یابد و در سطح کشور به عنوان باغدار نمونه معرفی شود.

مدیر جهادکشاورزی ملایر با بیان اینکه ملایر قابلیت تولید انگور فراوان با کیفیت مرغوب و جهانی را دارد، تصریح کرد: باید با افزایش کیفیت و کار اصولی و آموزش کشاورزان و فرهنگسازی در این زمینه میزان تولید انگور در باغات را به 2 برابر میانگین کشوری برسانیم.

وی با اشاره به اینکه تحقق این امر سسب اشتغالزایی، افزایش صاردات، رونق چرخه تولید و کارخانه‌های کشمش پاک کنی و ... می‌شود، اظهارکرد: از 250هزار تن تولید سالانه انگور در سطح این شهرستان 9 درصد سهم تازه‌خوری، 3 درصد تبدیل به سرکه و آبغوره و سایر فرآورده‌های فرعی و 8 درصد نیز برای تولید شیره انگور مصرف می‌شود.

وی با بیان اینکه 6 درصد انگور تولیدی صرف تولید سایه خشک و 74 درصد نیز تبدیل به کشمش می‌شود، خاطرنشان کرد: جهادکشاورزی ملایر برای کیفی کردن تولید باغات شهرستان چند طرح راهبردی به وزارت جهادکشاورزی پیشنها داده است که درحال پیگیری و جذب اعتبار در این زمینه هستیم.

مروت‌امیری به طرح قطره‌ای کردن باغات ملایر طی یک برنامه 4 ساله اشاره کرد و گفت: در این طرح مقرر شد 10 هزار هکتار از باغات ملایر به صورت قطره‌ای آبیاری شود که سهم امسال ملایر 3 هزار و 200هکتار بوده است.

وی با اشاره به اینکه در این زمینه در یک طرح 5 ساله 5 هزار هکتار از باغات ملایر داربستی شوند، ادامه داد: برای هر هکتار داربستی کردن باغات 30 میلیون تومان اعتبار نیاز است که نیمی از آن توسط دولت به صورت یارانه پرداخت می‌شود و مابقی آورده خود کشاوزان خواهد بود.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان ملایر با تأکید بر اینکه اجرای این طرح منوط به تأمین اعتبار و استقبال کشاورزان و باغداران است، گفت: تاکنون 100 هکتار از باغات ملایر داربستی شده اند و معمولاً باغات جدید ما همگی داربستی احداث می‌شوند چرا که با داربستی کردن باغ مسائل بهداشتی و موارد مبارزه با آفات رعایت می‌شود.

وی اظهارامیدواری کرد: با اعلام رسمی این ثبت جهانی زمینه توسعه و رشد روزافزون در حوزه تولید و کشت انگور، ایجاد صنایع و کارخانجات فرآوری، تحول و پیشرفت در تولید محصولات جانبی و از همه مهمتر برندسازی و صادرات انگور ملایر به سراسر دنیا رقم بخود که به طور قطع زمینه‌ساز جذب گردشگر و اشتغالزایی است.

گزارش از: مهناز روزبهانی، خبرنگار ایسنا، منطقه همدان

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: