• سه شنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۴
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 979-5397-5
  • خبرنگار : 8118
  • منبع خبر : گفتگو

چاه‌های آب اسدآباد در خطر رانش

مدیر امور آب و فاضلاب شهری اسدآباد از تخریب و رانش 2 حلقه چاه آب شرب شهری از ابتدای سال تا کنون در این شهرستان خبر داد.

محسن اکبری در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با اعلام این خبر افزود: افزایش و مصرف آب کشاورزی چاه‌های مجاور از دلایل رانش این دو حلقه چاه آب شرب شهری در اسدآباد بوده است.

وی با بیان اینکه با اخذ مجوز لازم برای تغییر محل یکی از چاه‌های رانش شده به‌زودی  اقدام خواهد شد، گفت: تغییر کاهش قدرت پمپ و مدیریت آبدهی از دیگر اقداماتی است که در رابطه با دیگر چاه آب شرب شهری دچار رانش شده این شهر انجام گرفته است.

اکبری تعداد حلقه چاه‌های آب شرب شهر اسدآباد را 11 حلقه برشمرد و تصریح کرد: متأسفانه میزان آبدهی چاه‌های آب شرب در حال کاهش بوده به نحوی‌که میزان آبدهی یکی از چاه‌های آب شرب شهر از  50 لیتر در ثانیه به 15 لیتر تقلیل یافته است.

وی همچنین با اشاره به رانش یک حلقه چاه آب شرب شهر اسدآباد در سال گذشته یادآور شد: رانش  و تخریب چاه‌های آب شرب یکی از بزرگترین دغدغه‌ها و نگرانی‌های امور آب و فاضلاب شهری اسدآباد بوده که کنترل برداشت آب کشاورزی از نقش موثری در پیشگیری این موارد دارد.

مدیر امور آب و فاضلاب شهری اسدآباد اظهار کرد: به علت افت سفره‌های آب زیرزمینی و تداوم این روند سالیانه در دشت اسدآباد نیاز به تأمین منبع جدید و حفر چاه جدید آب شرب شهری خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه بر اساس بافت زمین در دشت اسدآباد کاهش مخازن آب زیرزمینی ایجاد فروچاله نمی‌کند، خاطرنشان کرد: براساس بافت زمین‌شناسی در زمین این دشت افزایش برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی، موجب کاهش منابع آب زیرزمینی و ایجاد حفره‌هایی شده که رانش زمین و تخریب چاه‌های آب را به همراه دارد.

اکبری خاطرنشان کرد: داشتن هیدروگراف دشت اسدآباد بهترین حالت برای احیاء سفره‌های زیرزمینی و مدیریت برداشت مخازن زیرزمینی این منطقه است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: