• سه شنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-4594-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

«گنج» ورود زبان همدانی‌ها

چندی پیش خبری در فضای مجازی مبنی بر «کشف تابوتی باستانی در سایت موزه‌ میدان امام(ره)» منتشر شد که باعث داغ شدن بازار شایعات و شدت همهمه پیدا شدن گنج در بین مردم شد.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، هر چند کذب بودن خبر منتشر شده، اعلام شد اما به جهت اینکه این قبیل موضوعات در بین مردم محبوب و جالب است، زبان به زبان این ماجرا می‌چرخد. بر همین اساس از اداره‌‌کل میراث فرهنگی استان حقیقت ماجرا را جویا شدیم.

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در این‌باره به خبرنگار ایسنا گفت: خبر کشف تابوت باستانی در سایت موزه میدان مرکزی همدان کذب است چرا که هیچ عملیات حفاری در این منطقه انجام نمی‌شود.

احمد ترابی ادامه  داد: عملیات حفاری و کاوش این منطقه در پاییز سال گذشته به اتمام رسید و در حال حاضر میراث فرهنگی هیچ اقدامی در این مکان انجام نمی‌دهد.

وی درباره آثار یافت شده عنوان کرد: هر شیء و یا اثر تاریخی که از این محل یافت شده، به آزمایشگاه اداره‌کل میراث فرهنگی استان منتقل شده و اقدامات لازم نظیر مطالعه و مرمت بر روی آنها در حال انجام است.

معاون میراث فرهنگی استان همدان تأکید کرد: در این مدت، هیچ آثار جدیدی یافت نشده و هر خبری که مبنی بر کشف و یا حفاری در این منطقه منتشر می‌شود، کذب است.

ترابی درباره تابوت کشف شده، تصریح کرد: تابوتی که کشف شده، در فصل تابستان بوده و مطالعات و بررسی‌های لازم برای تشخیص اصالت و قدمت این شیء در حال انجام است.

وی اعلام کرد: چهار عدد تابوت سفالی بزرگ برای تدفین انسان بالغ، یک تابوت سفالی کوچک برای تدفین کودک 10 تا 12 ساله، یک اسکلت کامل خارج از تابوت و به صورت چمباتمه، بالاتنه یک اسکلت همراه بخشی از جمجمه، بخش‌هایی از اسکلت یک کودک و بخش‌هایی از دو اسکلت به صورات طاق‌باز به همراه النگو و پابند از جمله آثار یافت شده از حفاری میدان امام خمینی(ره) همدان بوده است.

ترابی گفت: همچنین 10 عدد ظرف سفالی بزرگ و کوچک مربوط به دوره‌های مختلف، 12 قطعه اشیاء مفرغی شامل النگو، پابند، دستبند و ...، 13 قطعه آسیاب در اندازه‌های مختلف، یک پایه ستون شکسته و چند شیء سنگی که به علت شکسته بودن کاربری آن معلوم نیست و یک قطعه سکه مشکوک به دوران تاریخی از این منطقه استخراج شده است.

معاون میراث فرهنگی استان همدان در پایان بیان کرد: تمام آثار کشف شده از میدان امام(ره) شهر همدان در یک فصل کاوش، نظارت و گودبرداری در این منطقه پیدا شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: