• سه شنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 979-1793-5
  • خبرنگار : 81115
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی سینا:

زباله های شهری خاک و محیط زیست را هرروز آلوده تر می کند

عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا با تأکید بر اینکه زباله های شهری یک معضل عظیم است،گفت: زباله های شهری خاک و محیط زیست را هرروز آلوده تر می کند.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، دکتر صفر معروفی امروز در گردهمایی سنگرسازان بی سنگر و روز جهانی خاک در استان همدان، اظهارکرد: افزایش جمعیت یک معضل است که برای آن فکری بکنیم چرا که افزایش تقاضا و تولید بیشتر را به دنبال دارد.

وی تصریح کرد: افزایش تولید تخریب منابع وبرداشت بیشتر از منابع آب، کاهش جریانهای سطحی و آبهای زیرزمینی و گسترش بیابان را درپی دارد.

معروفی با اشاره به نقش توسعه اقتصادی در تخریب و آلودگی خاک، افزود: به کارگیری مواد شیمیایی، محصولات غیرمتعارف تخریب و آلودگی خاک را به دنبال خواهد داشت.

وی  با بیان اینکه خاک پالاینده طبیعت است، خاطرنشان کرد: خاک علاوه بر تامین مواد غذایی ویژگی تصفیه کنندگی دارد و این ویژگی در اثر وجود خواص فیزیکی، شیمیایی‌جذب سطحی و خاصیت زیستی آن حاصل می شود.

وی تصریح کرد: ۶۰هزار نوع سم در جهان وجود دارد و در ایران نیز ۲۹۳۰نوع سم دفع آفات مورد استفاده قرار می گیرد که دارای خاصیت ماندگاری زیادی در خاک هستند و اثرات جبران ناپذیری برروی منابع خاک دارد.

این استاد و محقق دانشگاه یاد آور شد: در تحقیقی که برروی دفن گاه های زباله صورت گرفته مشخص شد شیرابه ها تا عمق ۵متری خاک نفوذ کرده است.

معروفی با بیان اینکه عمر زباله ها دلیل بر این نیست که آلودگی وجود ندارد، افزود: اگر زباله های قدیمی به خوبی مدیریت نشوند آلاینده تر بوده و اگر این فرآیند ادامه یابد تا ۶۰سال آینده آلودگی ۹۰برابر استاندارد ها بیشتر می شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: