• چهارشنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-4790-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گزارش

از علت تا مجازات مزاحمان خیابانی

توهین و ناسزاگویی در کشور اسلامی عملی زشت و ناپسند است؛ حتی اگر فرد، متهم و یا حتی مجرم و محکوم باشدبه‌طوریکه که پیامبر اکرم (ص) در این رابطه فرموده که خداوند بهشت را برای افراد فحاش و بد زبان که نسبت به گفته‌های خود بی مبالات هستند حرام کرده است به خصوص اینکه  غالبا این سخنان به صورت تهمت ، کنایه و دروغ جاری می‌شود.

به‌گزارش ایسنا، منطقه همدان، در ایران، متلک و مزاحمت در خیابان‌ها و معابر، معضلی برای زنان و کودکان شده‌است که اغلب در تیررس این مزاحمت‌ها قرار می‌گیرند و به دلیل حجب و حیا و یا بی ارزش بودن عمل طرف مقابل توجهی نمی‌کنند .

قانون مجازات اسلامی برای این مزاحمت، مجازات‌هایی را در نظر گرفته که هر فرد با انجام این جرائم باید مجازات شود و سزای اعمال خود را ببیند چرا که این عمل از لحاظ شرعی و اسلامی قابل بررسی است.

یک وکیل با بیان اینکه مزاحمت در معابر و اماکن عمومی جرائم سنگینی دارد، به خبرنگار ایسنا گفت: طبق ماده 619 قانون مجازات اسلامی هر فرد در اماکن و معابر عمومی متعرض و یا مزاحم اطفال و یا زنان شود یا با الفاظ و حرکات مخالف شئون و حیثیت به آنان توهین کند به حبس از 2 تا 6 ماه و یا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

نرگس نصیری اظهارکرد: علاوه بر ماده 619 قانون مجازات اسلامی ایران، ماده 608 نیز به این امر اشاره کرده که توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک چنانچه موجب حد قذف نباشد، به مجازات شلاق تا 74 ضربه و جریمه نقدی از 50 هزار تا یک میلیون ریال محکوم خواهد شد.

وی با بیان اینکه این مزاحمت‌ها  تنها به خیابان‌ها و معابر محدود نمی‌شود و در فضای مجازی نیز مشهود است تصریح کرد: با رواج فرهنگ استفاده از فضای مجازی، مزاحمت در این فضا به مراتب بیشتر از مزاحمت در معابر عمومی شده‌است.

نصیری خاطرنشان کرد: مجازات مزاحمت در فضای مجازی برای اطفال و زنان محکومیت به2 سال حبس و 74 ضربه شلاق است چرا که آسیب پذیری زنان و اطفال در فضای مجازی بیش از هر قشر دیگری است.

این وکیل  دادگستری مزاحمت تلفنی را یک فعل عمدی و آگاهانه دانست و خاطر نشان کرد: طبق ماده 641 قانون مجازات اسلامی، هرگاه کسی به وسیله تلفن یا دستگاه‌های مخابراتی، برای اشخاص ایجاد مزاحمت کند علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات، محکوم به حبس از 1 تا 6 ماه می‌شود.

بسیاری از مزاحمان دچار اختلال روانی هستند

یک روانشناس با بیان اینکه این دسته افراد علاوه بر اختلال شخصیتی ممکن است دچار بیماری پارانوئید هم باشند، گفت: این دسته از بیماران که نیاز و احساس خود را با مزاحمت ارضا می‌کنند معمولا غیر قابل درمان هستند.

زهرا رجایی در گفت‌وگو با ایسنا‌، منطقه همدان،تصریح کرد: این افراد مزاحمت‌های زیادی نه تنها برای دیگران بلکه برای خانواده خود ایجاد می‌کنند که معمولا غیر قابل کنترل و پیش‌بینی نشده است که افراد و یا زنان در معابر عمومی در صورت مواجه با این مزاحمت‌ها تنها با سکوت و بی توجهی می‌توانند به آن خاتمه دهند.

وی خاطر نشان کرد: در صورت استمرار مزاحمت‌ها می‌توان به نزدیکترین مرکز قضایی برای رسیدگی به این شکایات مراجعه کرد شکایاتی از جمله مزاحمت‌های تلفنی، مجازی و خیابانی که ممکن است برای هر فردی پیش آید.

رجایی در پایان با بیان اینکه بدترین اقدام در مقابل این افراد بحث و جدل کردن با آن‌هاست تأکید کرد: اگر زنان و یا کودکان در مقابل افراد مزاحم اصرار به بحث و جدل داشته‌باشند نه تنها به نتیجه‌ای نخواهند رسید بلکه افراد مزاحم در ادامه کار خود راسخ‌تر می‌شوند بنابراین بحث با بیماری که دچار اختلال روانی است بی فایده خواهد بود.

گزارش از؛ مینا رضایی نصیر، خبرنگار ایسنا، منطقه همدان

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: