• چهارشنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-4990-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل بهزیستی استان همدان :

بهزیستی درحال انجام راهبرد پیشگیرانه معلولیت است

 
مدیرکل بهزیستی استان همدان با اشاره به شعار جهانی هفته معلولین توسط مجمع عمومی سازمان ملل، بیان کرد: توانمندسازی افراد دارای معلولیت وحصول اطمینان از فراگیرسازی و برابری شعار جهانی این هفته است که به تمام مردم به  ویژه معلولین یادآور می‌شود که معلولیت یک واقعیت انکار ناپذیر درجامعه است و نباید آنرا نشانه ضعف بدانیم.

به‌گزارش ایسنا، منطقه همدان، حمیدرضا الوند چهارشنبه 14 آذر در مراسم گرامیداشت روز جهانی معلولین، با بیان اینکه سازمان بهزیستی درحال انجام راهبرد پیشگیرانه معلولیت است، اظهار کرد: انجام غربالگری‌ها مانند غربالگری چشم، شنوایی برای کودکان سه تا شش سال، ژنتیکی، اضطراب و غربالگریهای اجتماعی مانند مشاوره پیش از طلاق ازجمله راهبرد پیشگیرانه سازمان بهزیستی در برای کاهش معلولیت است؛ برنامه های پیشگیرانه بلند مدت است و اثراتش در آینده مشخص می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه ایران درعرصه خدمات توانبخشی هنوز به تکامل نرسیده و در سن بلوغ است، عنوان کرد: خوشبختانه امروز سیاست دولت انجام راهبردهای پیشگیرانه است؛ تدوین و تصویب قانون حمایت از معلولین نقطه عطفی در حمایت و تسهیل زندگی معلولان در آینده است. قانونی که ادارات را در تمامی عرصه های بهداشتی، ورزشی آموزشی و... مکلف کرده و تخطی از این تکلیف مجازات به همراه دارد.

وی با اشاره به تعداد معلولین تحت پوشش بهزیستی دراستان همدان و خدمات ارائه شده به این افراد، مطرح کرد: ۳۹ هزار و ۲۷۱ معلول تحت پوشش بهزیستی هستند که ۴۲.۵ درصد ازاین تعداد یعنی نزدیک ۱۷ هزار نفر معلول جسمی_حرکتی هستند.
 
وی در خصوص ایجاد اشتغال و منبع درآمد برای معلولین در استان بیان کرد: ایجاد اشتغال برای هزار و ۲۲ معلول و کسب رتبه نخست کشوری در اشتغال زایی و کاهش رتبه بیکاری دراستان با اعتباری بالغ بر بیش از، ۱۰ میلیارد تومان، تحویل ۶۳ خانه روستایی و ۳۳ خانه شهری با اعتبار ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان به معلولان از جمله خدمات ارائه شده به این عزیزان بوده است.

الوند در تشریح خدمات رسانی سازمان بهزیستی به معلولان، افزود: سالگذشته تمام ادارات برای تسهیل در مراجعه معلولان اقدام به فراهم آوردن سرویس های بهداشتی مناسب، آسانسور و مسیر تردد ویلچر کردند و براساس برنامه بودجه سال ۹۸ اعتباری مناسب برای تمامی ادارات همدان تخصیص داده خواهد شد؛ همچنین
نخستین کتابخانه نابینایان درسطح استان افتتاح شده است.
 
مدیرکل بهزیستی استان همدان در پایان دررابطه با بودجه سال آینده این سازمان گفت: بودجه اختصاص یافته به سازمان بهزیستی استان همدان برای سال آینده ۲۲۰ میلیارد تومان است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: