• شنبه ۱۷ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 979-2293-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس دانشگاه بوعلی:

16 آذر روز فریاد عدالتخواهی و ظلم ستیزی دانشجویان است

رئیس دانشگاه بوعلی سینا گفت: 16 آذر روز حساس در تاریخ ملی ایران است چرا که در این روز دانشجویان با بصیرت فریاد عدالتخواهی و ظلم ستیزی خود را به گوش جهانیان رساندند.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، دکتر یعقوب محمدی‌فر شنبه 17 آذر در آئین گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه بوعلی سینا با تبریک ۱۶ آذر به دانشجویان، اظهار کرد: هیجانات شما نشان دهنده حساس بودن سنسورهای راستی آزمایی در شما دانشجویان است.

وی افزود: از سال 1332 هجری شمسی به دنبال رشته جریانات سیاسی که در این کشور اتفاق افتاد، نخستین دانشگاه در ایران تأسیس شد.

رئیس دانشگاه بوعلی سینا بیان کرد: در تأسیس نخستین دانشگاه جدید ایران به اسم دانشگاه تهران، همواره دانشجویان به عنوان عناصر خلاق و حساس در اوضاع و شرایط اجتماعی و سیاسی ایران ایفای نقش کردند. 

وی با اشاره به اتفاقات شهریور 1320 تا مردادماه 1332 عنوان کرد: در این 12 سال طلایی از نظر سیاسی و اجتماعی بخشی از کشور توسط نیروهای متفقین اشغال و یک فضای عجیبی در کشور حاکم شده بود که در همان فضا جریان‌های مختلفی در دانشگاه‌های ایران و تهران شکل گرفت.

محمدی‌فر تصریح کرد: به یاد داشته باشیم که بعد از کودتای 28 مرداد سال 32 اتفاقات عجیبی افتاد و دوران خفقان و استبداد شروع شد و در آذرماه همان سال معاون رئیس جمهور آمریکا به ایران آمد و در دانشگاه تهران دکترای افتخاری گرفت.

وی با اشاره به تبلیغات و اعتراضات دانشجویان از ۱۴ آذرماه به بعد، خاطرنشان کرد: در 16 آذر گارد شاهنشاهی و نیروهای نظامی وارد صحن مقدس دانشگاه شده و سه تن از بهترین دانشجویان ایرانی را به شهادت رساندند و پس از این اتفاق، از سوی کنفدراسیون دانشجویان خارج از کشور این روز به عنوان روز دانشجو و روز مبارزه با ظلم، استکبار و استکبارستیزی معرفی شد.

رئیس دانشگاه بوعلی سینا ادامه داد: متأسفانه شاهد هستیم که روز بعد از آن ریچارد نیکسون معاون رئیس جمهور آمریکا وارد دانشگاه تهران شده و در دانشکده علوم دکترای افتخاری گرفت.

وی با بیان اینکه این روز، روز جشن نیست و روز بزرگداشت از یک نماد و سنبل برای دانشجویان است، اظهار کرد: اگر روحیه استکبارستیزی، ظلم ستیزی و عدالتخواهی دانشجو و جنبش‌های دانشجویی را در نظر بگیریم، این روز اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: