• دوشنبه ۲۴ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9710-1893-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

انجام غربالگری سرطان برای میانسالان و سالمندان در مراکز بهداشت

رئیس سلامت میانسالان و سالمندان معاونت بهداشت همدان با اشاره به طرح نظام سلامت، از انجام سه غربالگری برای اطلاع و جلوگیری از سه نوع سرطان خبر داد.

مهتا سنگستانی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با اعلام این خبر اظهار کرد: طرح سلامت از سال 88 در مراکز بهداشت خدمات دهی خود را به طور رایگان به عموم مردم ارائه می‌داد که این خدمات برای سالمندان و میانسالان، کنترل چربی، فشار و قند بوده که به طور مداوم این افراد باید به مراکز بهداشت مراجعه می‌کردند.

وی ادامه داد: علاوه بر کنترل این موارد، الگو و برنامه غذایی در اختیارشان قرار می‌گرفت که با انجام آن برنامه، فشار، قند و چربی قابل کنترل و گاهی درمان می‌شد.

سنگستانی تصریح کرد: این طرح سلامت تا سال 95 ادامه یافت که در این سال علاوه بر اقدامات قبلی، غربالگری سه نوع سرطان دهانه رحم، سینه و روده بزرگ به طرح نظام سلامت پیوست که انجام آن به طور رایگان برای عموم مردم است.

وی اضافه کرد: افزون بر انجام این سه غلبارگری، وجود پزشک ماما و معاینه و درمان توسط وی نیز در مراکز بهداشت الزامی شد که افراد به خصوص میانسالان و سالمندان نیز می‌توانند از خدمات، درمان و معاینه این پزشک بهره‌مند شوند.

این پزشک با بیان اینکه معاینه اولیه توسط ماما در مرکز بهداشت انجام می‌شود عنوان کرد: با انجام معاینه توسط ماما در مراکز بهداشت، اگر بیماری، مشکوک بود فرد باید به پزشک همان مرکز مراجعه کرده و پزشک مرکز در صورت نیاز، بیمار را به متخصص معرفی می‌کند.

سنگستانی بیان کرد: هر فردی که به مرکز بهداشت مراجعه می‌کند یک بسته قرص ویتامین در اختیار او گذاشته می‌شود چرا که یکی از معضلات مردم ایران کمبود ویتامین است به همین علت مراکز بهداشت، در راستای کنترل و ریشه کن کردن این معضل، اقدام به توزیع این قرص‌ها به خصوص برای بانوان می‌کنند.

رئیس سلامت میانسالان و سالمندان معاونت بهداشت همدان در پایان از نتایج خوب انجام غربالگری در مراکز بهداشت خبر داد و افزود: با انجام این سه غربالگری خوشبختانه از رشد بسیاری از توده‌‌های سرطانی جلوگیری شده و در همان مرحله ابتدایی با شناسایی و درمان از بین رفته‌اند. انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: