• یکشنبه ۱۸ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 981-293-5
  • خبرنگار : 8112
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

کتاب «سیره، شخصیت و ایمان ابوطالب به روایت اهل سنّت» منتشر شد

کتاب «سیره، شخصیت و ایمان ابوطالب به روایت اهل سنّت» از سوی کارمند دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان تدوین شد.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان و به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان، عزیز کمالیان در این‌باره گفت: کتاب «سیره، شخصیت و ایمان ابوطالب به روایت اهل سنّت» با استفاده از منابع و کتب اهل سنّت تدوین شده که در نوع خود بی نظیر است و مشابهی که تماماً از منابع اهل سنّت بوده، به احتمال زیاد وجود ندارد.

وی افزود: ابوطالب بزرگ مردی است که صفحات درخشان تاریخ صدر اسلام قرین اخلاص، شجاعت و پایمردی اوست. به یقین سالها مبارزات طولانی و طاقت فرسای ایشان در کنار پیامبر اکرم(ص)، نقش بی بدیلی در رشد و نموّ اسلام و گذر از گردنه‌های صعب دوران جاهلیت داشت و اگر نبود وجود و حضور  ابوطالب، پایه‌های اسلام بقا و دوام نمی‌یافت.

مؤلف کتاب «سیره، شخصیت و ایمان ابوطالب به روایت اهل سنّت» بیان کرد: مباحث این کتاب در شش فصل به بیان مطالب مختلف درباره سیره، شخصیت و ایمان ابوطالب می‌پردازد به طوریکه در فصل اوّل به مباحثی چون اوضاع‌واحوال مکه و اطراف آن قبل از اسلام و بعد از اسلام، پرونده سران اسلامی، به ویژه امویان و نظرات علما و بزرگان اهل سنّت در این‌باره اختصاص یافته است.

کمالیان بیان کرد: در فصل دوّم مراحل حیات، همسر، فرزندان و نیاکان ابوالب و ایمان والدین ابوطالب پرداخته شده است.

وی اضافه کرد: در فصل سوّم مراحل زندگانی ابوطالب قبل و بعداز اسلام، به ویژه مراحل شاخص و برگزیده حیات وی در دو دوره جاهلیت و بعد از اسلام و دوران سخت مبارزات و فداکاری ها تا زمان وفات به رشته تحریر درآمده و همچنین سخنان بزرگان دین و صحابه و علما بیان شده است.

نویسنده کتاب «سیره، شخصیت و ایمان ابوطالب به روایت اهل سنّت» تصریح کرد: در فصل چهارم به شأن نزول آیات و روایات منسب به ابوطالب و نقد و بررسی آیات، روایان احادیث و پرونده و سابقه آنها  مورد پرداخته شده است.

وی بیان کرد: در فصل پنجم به معنای ایمان و اسلام و نظر بزرگان دین و علما در این زمینه موضوع ایمان و اسلام ابوطالب پرداخته شده و در فصل ششم و آخر، دلایل و مستندات ایمان ابوطالب شرح داده شده است.

کمالیان دارای مدرک کارشناسی ارشد تاریخ اسلام از دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکزی بوده و تألیف چند مقاله علمی و یک جلد کتاب را در کارنامه علمی خود دارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: