• دوشنبه ۱۹ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 981-393-5
  • خبرنگار : 8112
  • منبع خبر : گفتگو

شبکه‌های سنسور بیسیم، راهکار کاهش مخاطرات سیل

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان استفاده از شبکه‌های سنسور بیسیم را برای کاهش آسیب سیل ضروری دانست.

محمدمهدی شیرمحمدی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با بیان اینکه استفاده از تکنولوژی های جدید فناوری اطلاعات می تواند با مدیریت مناسب جلوی خطرات را بگیرد، اظهار کرد: پیش بینی وقوع سیل با ابزارهای فناوری اطلاعات کاملا قابل انجام و پیاده سازی است.

نویسنده کتاب شبکه‌های سنسور بیسیم با اشاره به استفاده برخی کشورها از فناوری شبکه سنسور بیسیم افزود: با کمک شبکه ای از سنسورهای ارزان قیمت می توان حجم رواناب ها را با دقت بسیار بالا اندازه گیری کرد و پیش بینی های لازم برای نقاط حادثه خیز را انجام داد.

اندازه گیری دقیق حجم رواناب

وی ادامه داد: می توان سنسور های  اندازه گیری ارتفاع و حجم آب را در مسیر رودخانه ها قرار داد و با اندازه گیری دقیق و بررسی همه جانبه نسبت به شناسایی خطرات احتمالی در پایین دست روانابها اقدام کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد همدان تصریح کرد: تعداد بسیار زیاد سنسورهای اندازه گیری رویدادهای مختلف و جمع بندی همه جانبه آن کمک می کند تا مدیریت مناسب روانابها به گونه ای انجام شود که خطرات آن به طور چشمگیری کاهش یابد.

فناوری ارزان قیمت

وی اضافه کرد با توجه به قابلیت خودسازمان شده که این سنسورها دارند و ارزان قیمت بودن آنها حتی می توان این سنسورها را در منطقه ای که نیاز به جمع آوری اطلاعات آن داریم با هواپیما بریزیم و تا با کمک همدیگر اطلاعات مورد نیاز مدیریتی را در اختیار ستادهای بحران قرار دهند.

شیرمحمدی با بیان اینکه این شبکه ها کاربردهای بسیار وسیعی دارند، خاطرنشان کرد: توانایی همکاری و هماهنگی بین سنسورهای بیسیم کمک می کند تا این شبکه ها برای کاهش مخاطرات بلایای طبیعی از جمله سیل بسیار کاربردی باشند.

وی بیان کرد: هر سنسور توانایی ناچیزی دارد اما ترکیب این سنسورها در قالب شبکه امکانات شگفت انگیزی را در اختیار سامانه های مدیریتی قرار می دهد

ردیابی اهداف متحرک

 شیرمحمدی اظهار کرد: ردیابی اهداف متحرک یکی دیگر از مزیت های شبکه سنسور بیسیم است که می توان با کمک این شبکه ها حتی اجسام حجیم و سنگین را دنبال کرد و جلوی حوادث ناگوار در حوادث طبیعی مانند سیل را گرفت.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: