• سه شنبه ۲۰ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 981-2691-5
  • خبرنگار : 81115
  • منبع خبر : گفتگو

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان خبرداد؛

94 درصد مخزن سد اکباتان پر است/بازگشایی دریچه‌های سد اکباتان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با اشاره به اینکه حجم مخزن سد اکباتان همدان به  94 درصد رسیده است، گفت: حجم مخزن سد اکباتان 32 میلیون متر مکعب است.

منصور ستوده در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با بیان اینکه دریچه‌های سد اکباتان قبل از سرریز باز شده است، اظهارکرد: دریچه‌های سد اکباتان به منظور خروج رسوبات و گل و‌لای به میزان 15 درصد باز شده و 15 مترمکعب در ثانیه آب از این دریچه‌ها خارج می‌شود.

وی تصریح کرد: براساس دستورالعمل هرساله باید در تمامی سدهای درحال بهره‌برداری دریچه‌ها بازگشایی شود تا رسوبات و آب بی کیفیت موجود در ترازهای پایین مخزن سد خارج شود.

پیش‌بینی آورد 10میلیون متر مکعبی برف‌های بالادست سد اکباتان

وی با بیان اینکه در بالادست سد اکباتان ذخایر خوبی از برف وجود دارد، افزود: ذخایر بالادست سد اکباتان درحال ذوب شدن است و اگر دریچه‌های سد باز نمی‌شد قطعاً ظرف 2 روز آینده این سد سرریز می‌کرد اما به منظور شستشوی رسوبات و کنترل سیلاب باز شده است.

ستوده یادآور شد: باز ماندن دریچه‌های سد اکباتان تا زمانیکه بتوانیم ورودی‌های بالادست را کنترل کنیم و حجم مخزن را در تراز نرمال نگهداریم ادامه خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با اشاره به ذوب برف‌های بالادست سد اکباتان، گفت: پیش‌بینی می‌شود حداقل 10 میلیون متر مکعب آب از بالادست وارد حوزه سد اکباتان شود.

افزایش 217 درصدی بارش در همدان

وی با تأکید براینکه در سال آبی جاری 583 میلی متر بارش در استان همدان رخ داده است، بیان کرد: از ابتدای سال آبی تا کنون 583 میلی متر بارش در استان به ثبت رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش 217 درصدی و نسبت به بلند مدت 120 درصد افزایش دارد.

ستوده یادآور شد: سد کلان ملایر هم اکنون 47 میلیون متر مکعب آب دارد که درحال سرریز است به‌طوریکه 35 مترمکعب آب از این سد خارج و به رودخانه حرم آباد می‌ریزد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با بیان اینکه سد سرابی تویسرکان بیش از 90 درصد آب دارد، عنوان کرد: سد سرابی توسرکان 8.6 میلیون متر مکعب آب دارد که برا شرب و رودخانه از این سد برداشت می‌شود.

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: