• دوشنبه ۲ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 982-194-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

معاون فرهنگی دانشگاه بوعلی سینا:

اخلاق و مطالعات قرآنی در جامعه کم است

معاون فرهنگی دانشگاه بوعلی سینا گفت: ما در کشور دچار کمبود منابع قرآنی نیستیم اما متاسفانه اخلاق و مطالعات قرآنی کم است و نتوانسته‌ایم اخلاق محسنانه را در جامعه نهادینه کنیم .

علی‌اکبر عروتی‌موفق در گفت‌و گو با ایسنا منطقه همدان، با بیان اینکه اداره تبلیغات اسلامی، آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و صداوسیما از جمله متولیان قرآنی هستند، افزود: این نهادها باید در راستای آموزش قرآن، دریافت مفاهیم قرآنی از منابع معتبر بکوشند و زمینه لازم برای عمل به قرآن را در جامعه فراهم کنند .

وی بیان کرد: متولیان قرآن باید معانی دقیق و عمیق قرآن را بفهمند و بر اساس سطح درک مخاطبین به آنها ارائه کنند .

معاون فرهنگی دانشگاه بوعلی سینا ادامه داد: تفسیر نور نوشته حجت‌الاسلام قرائتی، تفسیر نمونه نوشته آیت‌الله مکارم شیرازی و تفسیر المیزان نوشته علامه طباطبایی به ترتیب تفسیرهایی از سطح پایین به بالای مخاطبان است .

عروتی موفق یادآور شد: ما در کشور دچار کمبود منابع قرآنی نیستیم اما متاسفانه اخلاق قرآنی و مطالعات قرآنی کم است و نتوانسته‌ایم اخلاق محسنانه را در جامعه نهادینه کنیم .

معاون فرهنگی دانشگاه بوعلی سینا  با اشاره به اینکه هر کس به اندازه خودش در برابر قرآن وظیفه دارد، گفت: در این میان رسالت متولیان قرآن ورای رسالت شخصی است و باید در این راستا بیشتر از مردم عادی بکوشند .

وی با اشاره به اینکه قرآن برای ما مسلمانان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، افزود : قرآن نسخه زندگی ما مسلمانان است که باید آن را در بطن و متن زندگی خود قرار دهیم .

وی ادامه داد: نمایشگاه قرآن فرصت مناسبی را فراهم می‌کند تا به روزترین آثار قرآنی و آخرین مطالعات و پژوهش‌های قرآنی در تفسیر، ترجمه و ... در معرض دید مردم قرار بگیرد .

عروتی موفق تاکید کرد: وظیفه تفهیم درست قرآن بر عهده عالمان قرآن است تا به شیوه درست و منطقی بر مردم ارائه شود .

معاون فرهنگی دانشگاه بوعلی‌سینا در بخش دیگری گفت: توجه به مسائل فردی همچون دعوت به تقوا و توجه به ابعاد اجتماعی همچون امر به معروف و نهی از منکر از جمله ویژگی‌های قرآن است .

عروتی‌موفق یادآور شد: در قرآن کریم علاوه بر اینکه به آموزه‌های معرفتی و اخلاقی تاکید شده، مباحث اخلاقی را نیز مورد توجه قرار داده بنابراین قرآن یک مجموعه تک بعدی و تک ساحتی نیست و یک نظام جامع‌نگرانه است .

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: