• پنجشنبه ۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 982-594-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

دو اثر از نویسنده همدانی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

کتاب‌های "زیبایی‌شناسی" و "به گرگ‌ها شلیک کنید" نوشته "حسین صفی" نویسنده، پژوهش‌گر و کارگردان همدانی در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه می‌شوند .

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، کتاب "زیبایی‌شناسی" کتابی پژوهشی در حوزه‌ی تئاتر است، که با اشارات گسترده به متن و اجرا در نمایش، مکاتب و شیوه‌های اجرا در تئاتر با نگاهی عمیق به متون شاخص در حوزه‌ی درام به نگارش درآمده است .

  در این کتاب از مباحثی چون زیبایی و زیبایی‌شناسی در دوران باستان، یعنی افلاطون و ارسطو آغاز شده و تا نظرات نظریه‌پردازان معاصر از قبیل کانت، هگل، نیچه، لوکاچ، کروچه و دیگران ادامه دارد.

این کتاب هم‌چنین در حوزه‌ی هنر به اتیمولوژی واژه هنر و تعاریف و نظرات فلاسفه و دانش‌مندان فرهنگ و ادب و هنر ورود پیدا کرده و هر جا لازم آمده، نظرات طرح شده را به بوته‌ی نقد می‌گذارد .

سپس در میانه راه به فلسفه‌ی مدرن پرداخته و گذری به واژه‌های اسطوره و خیال، موارد تاثیرگذاری در بستر فرم، ساختار، زبان، نشانه و ... دارد .

کتاب "زیبایی‌شناسی" با تکیه بر مباحث دراماتیک و نگاهی اجمالی به هنر اسلامی و چگونگی طرح و مباحث دانش زیبایی شناسی در عرفان، حکمت و هنر اسلامی، دیدگاه فلاسفه‌ی ایرانی اسلامی را به آوردگاه اندیشه کشیده است .

کتاب "به گرگ‌ها شلیک کنید" نیز شامل دو نمایش‌نامه از یک سه گانه‌ی نمایشی است؛ که در حوزه‌ی رئالیسم شدید اجتماعی با نگاهی آسیب شناسانه به روابط اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی در جامعه‌ی امروز ایران، که در قالب روایت مدرن و با طرح تقابل نسل‌های جدید و قدیم و واکاوی دیدگاه‌های متفاوت دو نسل در برخورد با واقعیات و آرمان‌های جامعه هستند، به نگارش درآمده است .

این کتاب‌ها که توسط نشر "داستان" به چاپ رسیده‌ است، در سالن شبستان، راهرو 23 به دوستداران حوزه‌ی فرهنگ و هنر عرضه می‌شوند . 

پیش از این نیر کتاب هایی چون ناشناخته‌های حیوانی در درام مدرن، و اما آن شب برفی، باز باران، زن در شاهنامه‌ی فردوسی، جاده لغزنده است و قافله سالار از حسین صفی نویسنده همدانی به چاپ رسیده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: