• چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 982-3991-5
  • خبرنگار : 81115
  • منبع خبر : گفتگو

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان همدان:

تمامی دامداران استان دام‌های خود را پلاک گذاری کنند

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان همدان از ابلاغ دستورالعمل خرید و فروش حمل و نگهداری دام زنده خبرداد و گفت: براساس این دستورالعمل تمامی دامداران استان باید نسبت به نصب شماره‌ گوش و ثبت اطلاعات دام‌های خود در سامانه اقدام کنند.

محمدنظرپور در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با بیان اینکه سال گذشته در راستای مبارزه با قاچاق دام به خارج از کشور مشکلات زیادی وجود داشت، اظهارکرد: استان همدان جزو استانهای گروه الف (حساس) در زمینه خروج دام قرار دارد بنابراین تمامی مالکان دام زنده موظفند آمار و اطلاعات دام‌های خود را در سامانه  پنجره واحد کشاورزی ثبت، پلاک‌گذاری و تغییرات آن را به روز کنند.

   وی تصریح کرد: براساس این دستورالعمل فرصت ثبت اطلاعات دام سنگین 6 ماه و برای دام سبک یک سال از زمان ابلاغ ضوابط است.

نظرپور ادامه داد: پس از ابلاغ دستور العمل خرید، فروش، حمل و نگهداری دام زنده، نگهداری دام زنده صرفاً با نصب پلاک معتبر 15 رقمی و ثبت مشخصات دام زنده از طریق سامانه پایش بیماری‌های دامی و سامانه هویت دام در پنجره واحد کشاورزی مجاز است.

وی با تأکید براینکه خرید و فروش و جابه‌جایی دام زنده فاقد پلاک ممنوع است،یادآور شد: خریدار و فروشنده  موظفند خرید و فروش خود را در سامانه هویت ثبت کنند.

 معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان همدان با اشاره به ضوابط جابهجایی و حمل و نقل دام زنده، بیان کرد: مالکان یا مباشران حمل محموله‌های دام زنده از مبداء تمامی استانهای کشور به مقصد استانهای گروه الف(حساس) و بالعکس و همچنین جابجایی درون استانهای گروه الف موظفند در هنگام تردد نسبت به اخذ سند حمل بار از سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور و گواهی بهداشتی حمل دام از اداره دامپزشکی  اقدام کنند.

نظرپور با بیان اینکه از  زمان اجرای این دستورالعمل هرگونه خرید و فروش و جابه جایی دام بدون پلاک ممنوع است، تصریح کرد: از صدور بارنامه‌ برای دام‌ها فاقد پلاک جلوگیری خواهد شد.

وی  با اشاره به اینکه دام عشایر در زمان کوچ استثنا دارند، ادامه داد:  عشایر در زمان و مسیر معین کوچ منطبق بر تعداد مندرج در دفترچه عشایری معتبر صادر شده توسط تشکل‌های عشایری مورد تأیید وزارت جهاد کشاورزی، صرفاً برای جابجایی دامهای خود از شمول ضوابط حمل دام مثتثنی هستند.

                                                   


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: